




100-letnica izida 1. številke Novin
V celotnem slovenskem prostoru bi težko našli publikacijo, ki bi tako močno vplivala na življenje in mišljenje ljudi, kot so Novine vplivale na ljudi ob Muri. Kot družbenopolitični list so od leta 1913 do 1941 v slovenskem jeziku ohranjale v ljudeh katoliško vero, jim vzbujale ljubezen do cerkve, gradile most ekumenizma med katoličani in evangeličani, iz področja gospodarstva so prinašale nova spoznanja in končno, opozarjale so na nevarnost boljševizma. Prva številka je izšla 8. decembra 1913ega leta v sedemstotih izvodih z naslovom “ Novine za vogrske Slovence” in s podnaslovom “ Drüžbeni, zabavni, podučeni list”.
Sto let je dolgo obdobje, v času katerega se je veliko pomembnega dogajalo. Tako za Novine, kot za slovenski narod. In tokratna otvoritev priložnostne razstave ob tem jubileju je prav gotovo pomenila priložnost, da so se zbrani tudi sprehodili skozi dogodke, ki so v tem času tako ene kot druge zazanamovale. O pomenu medijev v današnjem času pa je spregovoril urednik in voditelj škofijskega odbora za medije gospod dekan Lojze Kozar mlajši, ki je hkrati predstavil tudi jubilejne Poti k Bogu, ki tokrat nosijo obliko Novin.
Lepo sporočilo pa je poleg pisane besede tudi glasba, saj ogreje tako telo kot dušo. Tudi sto letnico izida prve številke Novin, je pospremil zvok glasbe. Tako starejše kot mlajše generacije.
Saj konec koncev iz majhnih mojstrov nastanejo veliki mojstri. Prav tako je bilo z Novinami. Z majhnimi začetki se je doseglo veliko. In da ne pozabimo omeniti, otvoritev razstave je potekala v srebrni hiši v Martinju, kjer je živel eden od urednikov Novin g. Ivan Camplin. Otvoril jo je škof dr. Peter Štumpf.
Spomini so tisto, kar nam vsem ostaja, tako tudi škofu. In s to razstavo so vse povedano, in še več, dali v ogled širši javnosti. Točni datumi, kdaj vse je priložnostna razstava na ogled, so navedeni v jubilejnih Poteh k Bogu. Razstava pa bo potovala tudi po župnijah.
