




CEROP povabil na dan odprtih vrat
Dan odprtih vrat z vodenimi ogledi Cerop izvaja v okviru projekta Regijski center za ravnanje z odpadki Pomurje – II. faza. Preko 23 milijonov vreden projekt uvaja celovito ravnanje z odpadki v skladu s slovensko strategijo ravnanja z odpadki in predpisi Evropske unije. Projekt sofinancira vseh 27 pomurskih občin, Ministrstvo RS za kmetijstvo in okolje ter Evropska unija. Regijski center za ravnanje z odpadki Pomurje bo reševal problematiko odlaganja in obdelave odpadkov za skoraj 125.000 prebivalcev oziroma za področje vseh 27 občin pomurske regije. Poleg tega so tega dne otvorili tudi objekte in opremo za proizvodnjo električne in toplotne energije z izkoriščanjem odlagališčnega plina.
Slavnostnim nagovorom je sledil svečan prerez traku, ki so ga skupaj z direktorjem izvršili vsi prisotni pomurski župani in županje, ter predstavnica podjetja Rudis. Beseda odpadek ima sicer negativen prizvok, saj, priznajmo, tudi ko sami nek odpadek odvržemo v kontejner, se ne ukvarjamo več z njim, ali s tem, kaj se s tem odpadkom zgodi v naslednjem koraku. Cipot ob tem poudarja, da odpadek ni negativen, ampak prav nasprotno: odpadek predstavlja pomemben obnovljiv vir energije. Prav zaradi tega se CEROP tudi imenuje Zeleni rudnik Pomurja, da bi se poudarile pozitivne možnosti odpadkov. Ta nova pridobitev pa je prav gotovo dokaz za to, da jim je nekaj negativnega uspelo spremeniti v nekaj pozitivnega.
Vsem dobrim novicam in teoriji je sledil še praktičen prikaz uporabe pridobljene električne energije. In sicer so v duhu veselega decembra s pomočjo kogeneratorja prižgali lučke na božični jelki. Sicer pa operacijo delno financira Evropska unija, in sicer iz Kohezijskega sklada. Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa razvoja okoljske in prometne infrastrukture za obdobje 2007-2013, razvojne prioritete: Ravnanje s komunalnimi odpadki.
