november / 2015
12. 11. 2015

Cepljenje proti gripi

Približuje se sezona gripe, zato smo strokovnjakinjo za nalezljive bolezni povprašali o zaščiti s cepljenjem.

S prihodom zimskega časa so na pohodu tudi prehladna obolenja in gripa. Da bi se tej zelo nalezljivi bolezni, ki se med ljudmi z lahkoto širi, kar se da izognili, so v zdravstvenih ustanovah in v ambulantah območnih enot Nacionalnega inštituta za javno zdravje pod sloganom S cepljenjem nad gripo tudi letos pričeli izvajati preventivno zaščito prebivalcev.

Zanimalo nas je od katerega leta starosti naprej je cepljenje dovoljeno.

Zaščita pred boleznijo se pojavi po dveh tednih po cepljenju, traja pa nekaj mesecev. Sicer pa se proti sezonski gripi ne morejo cepiti tisti, ki so imeli kakršno koli resno alergijsko reakcijo na cepivo oz. sestavine le-tega, prav tako pa se ne smejo cepiti osebe, ki prebolevajo akutno bolezen z visoko telesno temperaturo.

Strokovnjaki trdijo, da se neželeni učinki cepljenja redko pojavijo, če pa že pride do njih, pa se na mestu vboda najpogosteje pojavi bolečina, rdečina ali oteklina. Neželeni učinki tudi hitro izvenijo.

Virus gripe se prenaša s kužnimi kapljicami in tudi z dotikom onesnaženih površin. Na površinah lahko namreč virus preživi do nekaj ur. Sicer so najpogostejši znaki gripe mrazenje, izčrpanost, visoka telesna temperatura, glavobol, suh kašelj ter bolečine v mišicah in kosteh. Epidemiologinjo smo vprašali, kakšno je zdravljenje bolezni in ali lahko gripa pusti kakšne posledice.

Vsak posameznik pa lahko sam pripomore k okrepitvi svojega zdravja.

K odpornosti torej lahko pripomoremo z dobro telesno kondicijo in pravilno prehrano, pa tudi tako, da se v zaprtih prostorih, kjer je velika množica ljudi, zadržujemo le za kratek čas.

Proti sezonski gripi se je moč cepiti pri izbranih osebnih zdravnikih in v ambulantah na območnih enotah Nacionalnega inštituta za javno zdravje povsod po državi. Sicer pa v Nacionalnem inštitutu za javno zdravje pravijo, da bi naj bil skupen cilj vseh dvig precepljenosti prebivalcev Slovenije. S tem bi preprečili velik delež zbolevanja, zapletov in smrti zaradi gripe.

po arhivu novic
po arhivu videa