november / 2016
09. 11. 2016

Cepljenje proti gripi

Z nižjimi temperaturami in prihajajočo zimo prihajajo tudi prehladna obolenja, zima pa je tudi čas, ko razhaja gripa. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje zato svetujejo, da se naj cepimo, saj zatrjujejo, da je cepljenje sicer ne popolna, a vseeno najboljša zaščita. A tudi v Pomurju se proti gripi cepi čedalje manj ljudi. Zakaj se torej cepiti proti gripi in komu cepljenje še posebej priporočajo, smo preverili v murskosoboški območni enoti Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

V prihodnjih mesecih lahko pričakujemo obolevanje prebivalstva za gripo. Gripa je zelo nalezljiva bolezen, virus se med ljudmi z lahkoto širi, po ocenah pa vsako sezono zboli do 10 % prebivalcev. Kakšna bo letošnja sezona gripe, strokovnjaki sicer ne morejo natančno napovedati, a zatrjujejo, da cepljenje proti gripi ščiti tako pred boleznijo kot tudi pred morebitnimi zapleti, ki gripo spremljajo. Opozarjajo pa še, da s cepljenjem proti gripi varujemo ne le sebe, pač pa tudi svoje bližnje, sodelavce oz. vse, s katerimi smo v stiku.

Pri odločitvi, če in kdaj se bomo cepili proti gripi, pa moramo upoštevati tudi dejstvo, da zaščita ne nastopi takoj po cepljenju.

Virus gripe se prenaša s kužnimi kapljicami in med drugim tudi z dotikom onesnaženih površin. Na površinah lahko virus namreč preživi do nekaj ur. In če smo zboleli, bomo gripo prepoznali po splošnih znakih, ki so povišana telesna temperatura, bolečine v mišicah in sklepih, močna utrujenost, kašelj in glavobol.

Kar pa je po besedah naše sogovornice zaskrbljujoče, je, da je precepljenost proti gripi v Sloveniji med najnižjimi v Evropski uniji, trend precepljenosti pa se iz leta v leto še niža. In nič drugače ni v Pomurju.

Zato strokovnjaki opozarjajo, da bi bilo treba v Sloveniji dodatno spodbuditi cepljenje proti gripi, in to predvsem pri rizičnih skupinah prebivalstva in tudi pri zdravstvenih delavcih. S tem bi pri ogroženih skupinah prebivalstva, pri katerih lahko bolezen poteka tudi s težjo klinično sliko s pogostimi zapleti, kot so virusne in bakterijske pljučnice, lahko preprečili te težje poteke bolezni in številne zaplete, pa tudi marsikatero smrt.

Cepljenje proti gripi izvajajo izbrani zdravniki in ambulante območnih enot Nacionalnega inštituta za javno zdravje po celi Sloveniji.

po arhivu novic
po arhivu videa