september /
24. 09. 2014

Dan evropskega sodelovanja

Pod pokroviteljstvom Evropske komisije in programa Interact je minuli teden širom Evrope potekal Dan evropskega sodelovanja. V okviru dogodkov, katere povezuje slogan Skupne meje nas zbližujejo, so se tako predstavili programi čezmejnega sodelovanja. Tudi z našo kamero smo bili prisotni na ogledu projektov, kateri nastajajo na Operativnem programu čezmejnega sodelovanja med Slovenijo in Avstrijo.

V Sloveniji je Služba Vlade RS za razvoj in evropsko kohezijsko politik, katera je Organ upravljanja za programe čezmejnega sodelovanja z Avstrijo, organizirala ogled štirih projektov na terenu, kateri se v okviru Operativnega programa Slovenija-Avstrija 2007-2013 izvajajo na severovzhodnem delu programskega območja držav Slovenije in Avstrije. In kot je povedala Laura Lajh Rauter, vodja programa čezmejnega sodelovanja Slovenija - Avstrija 2007-2013, je namen tega dneva, da se rezultati čezmejnega sodelovanja predstavijo javnosti in tako so si udeleženci Dneva evropskega sodelovanja ogledali investicije na slovenski in avstrijski strani obrežja reke Mure in hkrati spoznali težavnost izvedbe tovrstnih naložb. Najprej so bili predstavljeni rezultati, kateri so nastali v okviru projekta Skupaj, nato pa nas je skupaj z udeleženci pot vodila v Bad Radkersburg, kjer je Andrej Vršič kot predstavnik enega izmed projektnih parterjev projekta City Cooperation sam projekt tudi predstavil.

V spremstvu omenjenih maskot štirih slovenskih mest so na Dnevu evropskega sodelovanja tako s pomočjo mobilne aplikacije, katera je bila razvita v okviru projekta, predstavili znamenitosti mesta Bad Radkersburgu ter predstavili mobilno aplikacijo vseh treh dežel.

Z omenjenim projektom so tako presegli meje, uresničili vizijo in poskrbeli za skupno oživljanje mestnih središč v 24 mestih, kar je seveda terjalo veliko resnega in poglobljenega dela vseh projektnih partnerjev.

Program čezmejnega sodelovanja je na omenjenem območju tako zagotovil in še zagotavlja podlago za razvoj in izvajanje skupnih razvojnih projektov na področju gospodarske in socialne kohezije, razvoja človeških virov in tarjnostnega razvoja, o čemer pričajo tudi številke, in sicer je bilo okviru operativnega programa Slovenija – Avstrija odobrenih kar 87 projektov v skupni vrednosti 67 miljona evrov, kar je seveda izrednega pomena.

Izreden pomen čezmejnega sodelovanja pa je na lastni izkušnji opisala tudi mag. Stanka Klemenčič Kosi iz Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor.

Pot nas je nato vodila naprej pot proti Šentilju, oglede projektov pa smo zaključili v Centru eksperimentov v Mariboru.V upanju na ugodno vnaprejšnje čezmejno sodelovanje smo se prijetno otrujeni vrnili nazaj v Mursko Soboto in se tako na podlagi omenjenih ogledov zavedli pomembnosti gospodarskega in političnega sodelovanja sosednjih držav ter pomembnosti skladnega razvoja regij.


po arhivu novic
po arhivu videa