



Delni sončev mrk
Sončev mrk se praviloma pojavlja na vsaki dve leti, vendar na različnih krajih Zemlje. Leto 2015 je posebno ravno zaradi pojava delnega sončevega mrka, ki smo ga lahko opazovali po celi Sloveniji. V Murski Soboti smo pred televizijo AS postavili kamere in teleskop, naši delavci so lahko sončev mrk opazovali tudi s posebnimi očali.
Sončev mrk smo lahko v Pomurju opazovali 20. marca med deveto in dvanajsto uro dopoldne. Prvi stik lune s soncem se je pojavil okrog pol desete ure, zadnji odcepni pa okrog dvanajste ure. Delni sončev mrk se je pojavil okrog pol enajste ure dopoldan, luna je v Murski Soboti prekrila slabih 70 odstotkov sonca. Temperature so bile temu primerne tudi za par stopinj nižje.
Popolni sončev mrk so lahko doživeli le prebivalci Ferskih otokov, ko je luna iz dneva za kratek trenutek ustvarila noč. Naslednji delni oz. kolobarjasti sončev mrk bomo lahko opazovali leta 2021, na popolno zakritje sonca z luno bomo morali počakati do leta 2081. Po ljudskih verovanjih naj bi sončni mrki napovedovali naravne katastrofe, nepredvidene dogodke in velike nesreče, kljub temu, da so eden najbolj spektakularnih nebesnih pojavov.
Po sončevem mrku navadno sledi tudi lunin mrk, ki ga bomo lahko v Sloveniji opazovali 28. septembra letošnje leto.
