Javna razprava o javnem interesu na področju medijev
Ministrstvo za kulturo je v sodelovanju s Strokovno komisijo za pomoč pri pripravi nacionalne medijske strategije pretekli teden v Pokrajinski in študijski knjižnici Murska Sobota pripravilo šesto izmed serije javnih srečanj, ki jih ministrstvo organizira z namenom, da bo nova nacionalna medijska strategija povezana z realnimi problemi in bo predvidela rešitve zanje. Izhodišče za pripravo medijske strategije je Nacionalni program za kulturo 2014-2017.
Tako so z javnimi razpravami na različne teme pričeli v začetku lanskega decembra v Kopru, sledila pa so še druga srečanja širom države: med drugim v Kranju, Slovenj Gradcu in Mariboru. Tema tokratne razprave je bil Javni interes in socialni status novinarjev.
Srečanje je vodila članica Strokovne komisije za pomoč pri pripravi nacionalne medijske strategije dr. Sandra Bašič Hrvatin, preostali člani omenjene komisije pa so še Barbara Verdnik, Jure Stojan, Darja Groznik in Nataša Pirc Musar.
Neodvisni, visoko profesionalni in odgovorni mediji so temelj demokratične družbe. Gre torej za javni interes, vendar se ob tem pojavlja osnovno vprašanje, kako zavarovati novinarsko neodvisnost ob dejstvu, da se mora velika večina slovenskih novinarjev boriti za preživetje.
Zbrani so si bili enotni, da je potrebno socialni status novinarjev urediti, saj je socialna varnost delavcev nujna. Nataša Pirc Musar in dr. Sandra Bašič Hrvatin pa sta še opozorili, da je težava tudi v tem, da je prav novinarska srenja tista, ki je najbolj tiho, ko bi morala govoriti o težavah, s katerimi se sooča.
Pri vprašanju dviga kakovosti v novinarstvu je svoje razmišljanje predstavila članica Strokovne komisije Nataša Pirc Musar.
Udeleženci javne tribune so se strinjali, da je uvedba licenc za opravljanje novinarskega oz. uredniškega dela smiselna. Pojavilo pa se je vprašanje, po kakšnih kriterijih bi licence podeljevali in katera ustanova bi bila za tovrstno delo najbolj kompetentna. Mnenja so bila različna: lahko, da bi to delo prevzelo stanovsko društvo, lahko pa bi bila za licenciranje zadolžena zbornica. Vendar slednje nimamo, torej bi jo morali najprej ustanoviti.
Kakor koli že: na predloge izboljšav in rešitev težav bomo morali počakati do dokončanja priprave medijske strategije.
Po besedah ministrice za kulturo bo nacionalna medijska strategija najverjetneje pripravljena do polovice letošnjega leta in bo osnova za temeljito prenovo medijske zakonodaje. Naslednja javna razprava bo 8. marca v Velenju.