



Kuhanje golaža manjšinskih organizacij
Omenjena vzorčna kmetija pa je tudi izrednega pomena za slovensko narodno skupnost na Madžarskem, saj predstavlja osrednji center namenjen druženju, izobraževanju in vzpodbujanju kmetijskih dejavnosti v Porabju. Andreja Kovač iz Razvojne agencije Slovenska krajina pa je pojasnila za kakšno kmetijo pravzaprav sploh gre.
Od letošnjega leta pa se Slovenska vzorčna kmetija ob poljedelstvu, sadjarstvu in živinoreji ukvarja še s turizmom, zato ni naključje, da je kmetija gostila letošnje kuhanje golaža manjšinskih organizacij.
V Gornjem Seniku je tako kmalu zadišalo po golažu, Porabje pa se je predstavilo kot regija odlične kulinarike ter prijaznih in gostoljubnih ljudi. Sodelovalo je deset ekip, katerim so organizatorji zagotovili dve osnovni sestavini, meso in fižol, vse ostale sestavine pa so si ekipe priskrbele same. Tako smo ponekod videli narezano papriko, po drugod pa spet korenje ali posušene gobe. Kljub temu, da so bile sestavine zelo raznolike, je iz vseh kotlov, med katerimi smo se sprehodili tudi mi, prav lepo dišalo.
Kuhalnico pa je vihtela tudi Martina Zakocs iz Društva Porabske Mladine, katero smo povprašali po skrivnostnih sestavinah njihovega golaža.
Med kuharskimi kotili pa se je vrtela tudi Beata Bajzek, učiteljica iz dvojezične osnovne šole Jožefa Košiča iz Gornjega Senika, ki se je tekmovanja v kuhanju golaža letos udeležila prvič.
Strokovna komisija je na koncu poskusila vseh deset golažev in odločila, da so najboljšega skuhali učitelji iz dvojezične osnovne šole Jožefa Košiča iz Gornjega Senika, kateri so se zmage nadvse razveselili in napovedali, da se bodo v kuharskem znanju preizkusili tudi drugo leto.