april /
30. 04. 2014

Mednarodna konferenca “Travinje-zelena energija”

Catro Slovenija je eden od partnerjev na okoljskem projektu Danubenergy, ki ga sofinancira Evropski sklad za regionalni razvoj. Pomursko in širšo javnost želijo informirati o obstoju IFBB tehnologije.

V ta namen so na Pomladnem sejmu Engra v Gornji Radgoni organizirali konferenco »Travinje-zelena energija«, na kateri so predstavili projekt ter delovanje IFBB tehnologije s strani Univerze Kassel, ki je to tehnologijo iznašla. Nato so lokalni strokovnjaki spregovorili o potencialu travne biomase v regiji, predstavljeni pa so še bili zanimivi prispevki o alternativnih pristopih glede varčevanja energije oziroma pridobivanja zelene energije.

Z mobilnim prototipom so na sejmu delovanje IFBB tehnologije tudi demonstrirali.

In sicer: 1. Silaža se zdrobi in zmeša s toplo vodo temperature od 40 do 60 stopinj Celzija, 2. Sledi ločitev zdrobljene biomase v trdno, vlaknasto frakcijo (pogača iz stiskalnice), ki se uporablja kot trdo gorivo ter v tekočo, biološko zamenljivo frakcijo (tekočina iz stiskalnice) za proizvodnjo bioplina, 3. Proizvodnja trdega goriva ima karakteristike izgorevanja, ki so boljše v primerjavi z gorivom iz neobdelane zelene biomase, na primer sena, 4. Celoletno sušenje pogač iz stiskalnice in gretje vode sta zagotovljena s toploto, ki se proizvede v kombinirani toplarni in elektrarni. 5. Fermentacija tekočine iz stiskalnice prinese visok donos bioplina. 6. Celotna energetska učinkovitost IFBB tehnologije je večja od konvencionalnih oblik uporabe travnate biomase.

S projektom DanubEnergy želijo partnerji v srednjeevropskih regijah podonavskega bazena ugotoviti, ali je uporaba sicer neuporabnega oz. neuporabljenega travinja izvedljiva in ekonomična za integrirano proizvodnjo trdega goriva in bioplina z uporabo nove IFBB tehnologije. Do teh ugotovitev bodo prišli s študijami izvedljivosti in ekonomičnosti na regionalni ravni, kjer želijo preučiti tudi vse možnosti nadgradnje z IFBB tehnologijo že obstoječih infrastruktur: na primer centrov za zbiranje odpadkov, čistilnih naprav ali bioplinarn. Koriščenje biomase iz zaraščenih in opuščenih travnikov, kot tudi mokrih ali suhih travnikov ima za posledico ohranjanje in večanje biodiverzitete rastišč v področjih Natura 2000, posredno zelena delovna mesta, vzdrževano in urejeno krajino ter nenazadnje pridobljeno energijo. Catro Slovenija za zainteresirano javnost organizira strokovno ekskurzijo v Baden-Baden, kjer bo udeležencem omogočen ogled edinega objekta na svetu, ki uporablja IFBB tehnologijo. Na pot se bodo odpravili z avtobusom 7.maja 2014 v večernih urah, ogled s strokovnim vodstvom bo 8.maja 2014, prihod domov pa bo v zgodnih jutranjih urah 9. maja 2014. Število je omejeno na 50 oseb.



po arhivu novic
po arhivu videa