oktober /
30. 10. 2014

Mednarodni javni posvet v Rakičanu

Vas zanima, kako poteka iskanje službe v državah članicah Evropske unije in kakšne so pripadajoče pravice in obveznosti? O tem so spregovorili na mednarodnem javnem posvetu, ki je potekal v Dvorcu RIS Rakičan.

Pomurci smo nekaj zadnjih let zelo zainteresirani za delo v tujini. Tu se večina nagiba k delu v Avstriji, saj menijo, da ima delo v Avstriji številne prednosti. Poleg tega, da je blizu slovenski meji, je delo dobro plačano, obstaja velika verjetnost, da dobiš zaposlitev za nedoločen čas in da so Avstrijci korektni delodajalci. A to je le ena plat zgodbe. Druga plat zgodbe so pripadajoče pravice in obveznosti, s katerimi marsikdo ni tako dobro seznanjen. To pa je vsakdo, ki je želel, lahko nadoknadil na mednarodnem javnem posvetu, ki ga je organiziral Zavod Roka v sodelovanju z Uradom vlade Republike Slovenije za komuniciranje v okviru projekta “Evropa, moja prihodnost”. Mednarodni javni posvet je nosil naslov »Iskanje službe v državah članicah EU ter pripadajoče pravice in obveznosti«.

Najprej so si obiskovalci ogledali video, v katerem so bile predstavljene štiri osebe, ki so se vsaka po svoje uspešno znašle v podjetnem svetu v tujini: Bianca Žvorc Morris, ki trenutno dela v Nemčiji, Jessica Jagec v Veliki Britaniji, Barbara Šumak, ki je preizkusila študenstko prakso na Portugalskem ter Hrvat Stjepan Mikec, ki je svojo zaposlitev našel v Murski Soboti. Filmček bo naložen tudi na youtubu, tako, da si ga vsakdo, ki išče priložnost v tujini, lahko ogleda.

S tem ko so se odprle meje, pa se ni samo odprl tuji trg za zaposlovanje, ampak se je tudi odprlo in poenostavilo sodelovanje med institucijami v Avstriji in Sloveniji. Vsi udeleženci mednarodnega posveta so obiskovalcem priporočali, da se naj obrnejo na avstrijske zaposlitvene agencije, spremljajo spletne strani, obiščejo zaposlitvene sejme ali pa se obrnejo na podjetja konkretno in osebno.

Na okrogli mizi so vsi prisotni lahko naslovili svoja vprašanja tudi na Slovence, ki so že zaposleni v Avstriji in so tako lahko podali praktičen nasvet iz prve roke. Ti pravijo, da so v Avstriji iz strani delodajalcev zelo dobri in spoštljivi odnosi. Veselijo pa se tudi 13. in 14. plače, ki sta v Avstriji zakonsko določeni.

Je že res, da v celi Sloveniji trajajoča kriza terja svoj davek. Vendar bi bilo zanimivo vedeti, ali s tem, da kvalitetna, pridna in izobražena delovna sila tako množično zapušča Slovenijo, ne terja prevelik davek za našo državo? In če primerjamo vse povedano, se nehote pojavi vprašanje: Ali je v Sloveniji v današnjih časih sploh možno narediti kariero, ne da bi te država pri tem omejevala? Ali pa je Avstrija pri tem korak pred nami? Vsak si po vsem povedanem o tem lahko ustvari svoje mnenje.


po arhivu novic
po arhivu videa