februar / 2016
24. 02. 2016

Mednarodni simpozij v OŠ Črenšovci

V OŠ Franceta Prešerna Črenšovci je potekal dvednevni 9. mednarodni simpozij Avtonomija v šoli. Udeležence in predavatelje smo obiskali tudi mi.

V Osnovni šoli Franceta Prešerna Črešovci je minula petek in soboto potekal mednarodni stokovni simpozij Avtonomija in uvajanje alternativnih oblik dela v šoli in vrtcu.

Simpozij poteka vrsto let in se je v tem prostoru že uveljavil. Zato se ga številni ponovno udeležijo, vsako leto pa na simpozij pride tudi precej novih udeležencev.

V petkovem dopoldnevu so simpozij pričeli s pozdravnimi nagovori, ki jim je sledil kulturni program. Program simpozija so sestavili iz plenarnega dela in predstavitev v skupinah.

Tuje predavatelje so izbirali na podlagi njihovih strokovnih referenc in mesebojnega sodelovanja. Tako so na simpozij povabili tudi goste z osnovne šole iz Srbije, s katero v projektih sodelujejo že 10 let, in predstavnika Javne dvojezične ljudske šole v Celovcu. Otvoritve simpozija se je udeležila tudi predstojnica Zavoda Republike Slovenije za šolstvo, Območne enote Murska Sobota.

Pomurske šole po besedah Irene Kumer sledijo izzivom stroke, na posameznih področjih dela so učinkovite, strokovni delavci pa morajo še naprej utrjevati svojo strokovno avtonomijo. Dejala je tudi, da je še nekaj prostora za izboljšanje kakovosti dela in za še večji poudarek na sodobnejših učnih pristopih.

Učitelji so pri pouku primorani stopati v koraku z napredkom tehnologije. Zato sta na temo med drugim potekali predavanji o uporabi IKT-ja pri šolskem svetovalnem delu in pri pouku kemije, o uporabi tablic in spletnega dnevnika pa so spregovorili v okviru priprave na pouk zgodovine.

Sicer so na simpoziju spregovorili tudi o nadarjenih učencih in delu z njimi.

V obravnavo so vpeli zelo širok spekter različnih in aktualnih tem: tako so obravnavali tudi glasbene urice, razvoj medkulturne zmožnosti pri pouku slovenščine in uspešnost vključevanja učencev priseljencev v pouk ter podjetništvo v osnovi šoli.

Simpozija se je že večkrat udeležila Andreja Dobnikar z Osnovne šole Brezovica pri Ljubljani, s katere so na letošnji simpozij prišle kar tri udeleženke. Poudarila je odlično organizacijo ter kvalitetno obravnavo aktualnih, uporabnih in zanimivih vsebin.

Organizatorji so pripravili še obsimpozijski program. Udeležnci seminarja so si ogledali tropski park v Dobrovniku, kjer so jim pripravili še glasbeno presenečenje, strokovne razprave pa so spremljale tudi razstave inovitivnih in v praksi že preizkušenih različnih didaktičnih gradiv.

po arhivu novic
po arhivu videa