september / 2015
03. 09. 2015

Mi - zamejci; Agraslomak 2015

Slovenska manjšinska kmetijska koordinacija Agraslomak je bila ustanovljena leta 2012 na Ptuju. Sestavljajo jo štiri organizacije iz sosednjih držav ter ministrstva za kmetijstvo in okolje, njen namen pa je medsebojno spoznavanje, izmenjava znanja, izkušenj, predvsem pa dobrih praks. Ena pomembnejših aktivnosti Slovenske manjšinske koordinacije s področja kmetijstva, torej Agraslomaka, je bilo srečanje z ministrom Gorazdom Žmavcem skupaj z ministrom mag. Dejanom Židanom na sejmu AGRA 2015.

Ker gre za redna in prijateljska srečanja je sodelovanje med kmečkimi zvezami iz zamejstva in slovensko državo preko dveh ministrov na zelo visokem nivoju, konkretno in kvalitetno.

Svoj vidik o pomembnosti združenja Agraslomak pa je v imenu zamejcev izrazila tudi Andreja Kovač, vodja Razvojne agencije Slovenska krajina.

Minister Žmavc pa je poudaril še, da je Agraslomak lahko pomemben vzgled povezovanja vseh zamejcev na osnovi agro-živilstva.

Tovrstno sodelovanje ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano z zamejskih narodom matične države pa je prej izjema kot pravilo in je lahko državam drugod po Evropi v vzgled.

Na osnovi omenjene koordinacije pa se je izkazalo, da Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu v prizadevanju za dobrobit slovenskega naroda v zamejstvu, zelo dobro sodeluje tudi z drugimi ministrstvi.

Na srečanju Agraslomaka na sejmu AGRA 2015 so odprli tudi nekaj konkretnih problemov, za katere se bodo tako ministri kot kmečke zamejske zveze zavzele v smeri rešitev. V okviru razprav pa so se dotaknili še otvoritve vzorčne kmetije v Porabju, s čimer začenjajo projekt samooskrbe slovenske skupnosti v Porabju.

Vzorčno kmetijo kot primer dobre prakse povezovanja zamejskih Slovencev z matično domovino in sodelovanja nasploh pa je navedel tudi resorni minister Gorazd Žmavc.

Zemlja je temeljni element slovenstva in predstavlja močno identiteto naroda, če pa je prisotna še želja okrepljenega sodelovanja s področja gradnje slovenske identitete in zaščite jezika, je stik z matično domovino nedvomno prvovrstnega pomena. Enega tovrstnih stikov pa zamejskim Slovencem zagotovo predstavlja tudi sodelovanje na sejmu AGRA.

Srečanje Agraslomaka na sejmu AGRA 2015 pa je bilo tudi odlična priložnost, da za dogovore o skupni pripravi strategije, ki bo zagotovila dolgoročno načrtovanje razvoja kmetijstva in slovenstva v zamejstvu.

po arhivu novic
po arhivu videa