december / 2015
09. 12. 2015

O begunski problematiki na avstrijsko-nemški meji

Evropa in svet se še vedno soočata z begunsko-migrantskim valom. Mi pa smo se tokrat odpravili na avstrijsko-nemško mejo.

Letos je v Evropo vstopilo že skoraj 900 tisoč migrantov. Agencija Združenih narodov za begunce je sporočila, da je begunsko-migrantski val v novembru nekoliko upadel. Ta upad pa je posledica slabših vremenskih razmer v Sredozemlju in razbitja številnih tihotapskih združb.

Prav tako pa je makedonska meja za prebežnike pred kratkim postala ovira, ki jo težko premagajo. Oblasti so se namreč odločile, da bodo lahko mejo prestopili le Iračani, Sirci in Afganistanci. Zato so varnostni organi mejo zaprli in zavarovali tudi z žičnato ograjo. Na grški strani je tako ostalo kar veliko število migrantov, med njimi državljani Irana, Pakistana, Maroka in Bangladeša. Migrantje se s temi ukrepi ne strinjajo in so se skušali upreti.

Nekateri so v policiste metali kamenje, spet drugi pa so na kolenih kričali, da želijo iti naprej, želijo priti v Nemčijo. Ob poskusu preplezanja ograje so del le-te tudi podrli. Številni mediji poročajo o napetostih, ki se pojavljajo v prenapolnjenih begunskih centrih v Nemčiji. V berlinskem azilnem domu, kjer je prostora za nekaj več kot 1000 ljudi, je prišlo do prerivanja, v begunskem centru v predmestju nemške prestolnice pa se je skupina beguncev spopadla z gasilnimi aparati v rokah. Ob tem so poškodovali nekaj hišnega inventarja, nekaj ljudi je bilo tudi ranjenih. O nasilju, ki se pojavlja v nastanitvenih centrih, poročajo tudi iz drugih delov Nemčije.

Mi smo se s kamero tokrat odpravili na avstrijsko-nemško mejo, in sicer v mesto Braunau am Inn, kjer stoji prehodni begunski center. Migrantje do centra prispejo z avtobusi, sledi postopek registracije, humanitarni delavci pa jih nato oskrbijo s hrano in ostalimi potrebščinami. Dnevno je v centru aktivnih do 30 ljudi.

Predstavnik Policijske uprave Braunau je opozoril, da imajo trenutno še dovolj prostovoljcev, prihajajo tudi novi, vendar so nekateri izmed prostovoljcev že na koncu svojih moči. Pri vsakodnevni oskrbi migrantov in beguncev pa ima pomembno vlogo Rdeči križ.

Avstrijsko-nemško mejo je v preteklih mesecih dnevno prestopilo kar nekaj tisoč prebežnikov. Gre za zelo veliko število ljudi, zato nas je zanimalo, kako je potekala predaja prebežnikov Nemčiji. O nalogah in prizadevanjih policije je spregovoril predstavnik za medije policije Gornje Avstrije.

Sodelovanje slovenskih in avstrijskih policistov je zelo dobro. Zato nas je zanimalo, kako avstrijski policisti sodelujejo z nemškimi kolegi.

Povedal je še, da se je begunsko-migrantska situacija trenutno nekoliko umirila. Na avstrijskem Štajerskem je prebežnikov manj, tako da dnevno v Gornjo Avstrijo prispe okrog 1000 migrantov. Vsekakor pa so na morebiten nov naval prebežnikov pripravljeni, zagotavljajo, da so situacijo, kakršna koli že bo, sposobni obvladati.Za mnenje o begunsko-migrantski krizi smo zaprosili tudi lokalne prebivalce.

Tako obsežen begunsko-migracijski tok je res težko obvladljiv. Prav z namenom reševanja te krizne situacije sta se na zadnjo nevembersko nedeljo sestala Vrh Evropske unije in Turčija. Dosegla sta skupen dogovor o tem, kako v prihodnje obvladovati migracijski tok.

Evropska unija bo Turčiji zagotovila 3 milijarde evrov pomoči, Turčija pa bo okrepila prizadevanja za zajezitev migracijskega toka in boj proti tihotapcem. Ob tem je predsednik Evropskega Sveta Tusk še opozoril, da bo brez učinkovitega nadzora zunanjih evropskih meja Schengen postal zgodovina.

po arhivu novic
po arhivu videa