




Ob zaključku projekta Rokodelska akademija 2
Eno najbolj problematičnih vprašanj v Sloveniji se nanaša na sodobni obstoj, razvoj in izobraževanje za rokodelske dejavnosti, katere so pomembno področje gospodarskih prizadevanj, ustvarjalnosti in so sooblikovalec evropskih regionalnih kultur. S tem pa je v prvi vrsti povezano tudi ustvarjanje pravih, tudi ekonomskih motivov za mlade, kateri bi v prihodnje lahko videli veliko večje možnosti za svojo eksistenco v pestri paleti najrazličnejših rokodelskih dejavnosti, za kar se je deset projektnih partnerjev zavzemalo v okviru projekta Rokodelska akademija 2, kateri je plod čezmejnega sodelovanja v okviru operativnega programa Slovenija - Madžarska 2007-2013.
V okviru projekta so med drugim sledili dvema pomembnima ciljema, in sicer oblikovati nove ter nadgrajevati obstoječe programe izobraževanja in usposabljanja na področju rokodelstva. Sam projekt je tako s številnimi aktivnostmi nedvomno veliko doprinesel k lokalni skupnosti in tudi k Pomurski regiji, s čimer se strinja tudi župan Občine Veržej.
V Zavodu Marianum, kateri jej projektni partner omenjenega projekta, pa so osnovali aktivno preživljaje počitnic z rokodelci, kjer so se udeleženci aktivno vključili v rokodelske dejavnosti ter spoznali kulturno dediščino Pomurja. S projektom Rokodelska akademija 2 so tako vzpostavili temelje za prenos rokodelskih znanj in spretnosti na mlade, ki bodo ob takšnem pristopu svoje izdelke zagotovo ohranjali in jih tudi nadalje razvijali.
V okviru projekta so se ukvarjali tudi z oblačilnim videzom zaposlenih v rokodelskih središčih, za kar je bil kot projektni partner v največji meri zadolžen Javni zavod Krajinski park Goričko. Veliko pa je bilo narejenega tudi na področju turizma, v okvir katerega so projektni partnerji vključili rokodelske dejavnosti in na ta način oblikovali edinstveno turistično ponudbo ter tako poskrbeli za promocijo Pomurja in Železne županije na Madžarskem.
Projekt Rokodelska akademija 2 je tako preko mreženja z rokodelci, lokalnim okoljem, ranljivimi skupinami ter izobraževalnimi in kulturnimi institucijami, omogočil pretok mednarodnih izkušenj in znanj s področja rokodelstva, kar zagotavlja žlahtno, človeku in naravi prijazno, trajnostno alternativo za oblikovanje bodočih kakovosti bivanja.
