



Podpora Tibetu
Pet milijonov Tibetancev že 60 let živi pod kitajsko okupacijo in ves ta čas nimajo pravice do svobodnega življenja v svoji lastni deželi, kjer so zaradi načrtnega priseljevanja Kitajcev postali manjšina. Že leta in leta se številne generacije soočajo s popolnim uničenjem svoje kulture, vere in okolja ter živijo v strahu pred zlorabami, poniževanjem in nasiljem s strani Kitajcev, ki še naprej ilegalno zasedajo visoke planjave Tibeta v centralni Aziji. Kljub temu se Tibetanci po 60-ih letih okupacije niso odpovedali upanju in nenasilnemu boju za svoje pravice, zato v okviru turneje po Evropi skupina tibetanskih menihov iz samostana Sera Jey opozarja na kršenje človekovih pravic. Del programa omenjene turneje pa se je odvijal tudi v Etnografskem muzeju v Ljubljani, kjer je samostan Sera Jay in vtise iz turneje predstavil menih Geshe Sange.
Da pa bi Evropejci bolje spoznali tibetansko kulturo, se je skupina menihov iz samostana Sera Jay odpravila po Evropi in se na povabilo Društva za podporo Tibetu in budistične kongregacije Dharmaling ustavila tudi v Sloveniji.
V okviru obiska Slovenije pa so tibetanski menihi tako v Ljubljani, kot tudi v Mariboru in Kopru, izvajali različne plese, katerih pomen je razložil predsednik Društva za pomoč Tibetu.
Ker pa je v tibetanski kulturi zelo stara tudi tradicija izdelovanja mandal, katere vsebujejo okrog 80.000 elementov, so se tibetanski menihi njene izdelave lotili kar v Slovenskem etnografskem muzeju.
V urniku aktivnosti tibetanskih menihov ob obisku Slovenije pa je bilo moč obiskati tudi delavnico izdelovanja maslenih skulptur.
Po dolgoletnem zatiranju Tibetancev naj bo ravno zdaj priložnost, da v Tibetu pride do sprememb in s tem ko pomagate miroljubnim Tibetancem, pomagate pri razvoju in uveljavljanju človekovih pravic.
