april / 2015
23. 04. 2015

Podpora podjetjem pri vstopanju na tuje trge

V murskosoboškem hotelu Diana je potekala dvodnevna sedma poslovna konferenca z naslovom Podpora podjetjem pri vstopanju na tuje trge. V soorganizaciji z Mestno občino Murska Sobota, Regionalno razvojno agencijo Mura, Pomursko gospodarsko zbornico in Območno obrtno-podjetniško zbornico jo je organiziral Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu.

Po dolgotrajni krizi, ki je v primež varčevanja potisnila svetovno gospodarstvo, se počasi razmere popravljajo. Podjeta se ponovno postavljajo na trge - tudi tuje. Tudi slovenska podjetja želijo prodirati na evropski in svetovni trg. V želji podjetjem pomagati so se na poslovni konferenci sestali predstavniki gospodarskih ustanov iz Slovenije, Hrvaške, Madžarske, Avstrije, Nemčije, Italije in Slovaške. Tem so se pridružili slovenski podjetniki in minister Gorazd Žmavc - minister za Slovence v zamejstvu in po svetu, ministrica za razvoj in evropsko kohezijsko politiko - ga. Alenka Smerkolj, državni sekretar na Ministrstvu za gospodarstvo - g. Aleš Cantarutti in drugi.


Minister je izpostavil, da imamo trenutno namočnejše podjetniške vezi v Italiji in na avstrijskem Koroškem. Tam so slovenske gospodarske zveze, ki vključujejo tudi do 300 podjetnikov. S temi podjetniki, ki imajo precej izkušenj in so primeri dobrih praks, želijo povezati podjetnike v Pomurju in drugod po Sloveniji. Ministra smo vprašali tudi, na katerih področjih vidi največ možnosti za sodelovanja pomurskih podjetnikov in podjetnikov iz sosednje Hrvaške, Madžarske in Avstrije.

Organizacija tako zahtevnega poslovnega dogodka zahteva resen pristop in dobro sodelovanje. V soorganizaciji z drugimi institucijami je dogodek pripravljala tudi Mestna občina Murska Sobota. V imenu Mestne občine kot soorganizatorja je za nas spregovoril župan dr. Aleksander Jevšek. Med drugim smo ga vprašali zakaj in s kakšnim namenom so se odločili pristopiti k soorganizaciji poslovne konference.


Priložnost, da so na enem mestu zbrani tudi predstavniki gospodarskih ustanov zunaj meja naše države in tudi predstavniki slovenskih manjšin, je bila pravšnja, da smo za izkušnje in želje povprašali tudi odgovorne na drugi strani državne meje. Ga. Barbara Antolić Vupora iz Združenja Slovencev Varaždin dobro pozna prepreke, ki otežujejo sodelovanja slovenskih in

hrvaških podjetnikov. Povprašali smo jo po največjih birokratskih ovirah in načinu, kako jih podjetniki lahko uspešno premagajo.

Gospa Antolić Vupora je tudi podjetnica. Iz prakse je povedala, s katerimi težavami se pri poslovanju in organizaciji dela tako ona kot tudi drugi podjetniki pri njih najpogosteje soočajo. Nekaj besed je za našo kamero spregovoril tudi gospod Igor Šerdoner, ki je med drugim povedal še, da od te poslovne konference pričakuje nove stike, nove povezave tako na ravni manjšin kot tudi na ravni gospodarstvenikov. Izrazil je upanje, da bo to srečanje tudi navdih za povečanje skupnih gospodarskih dejavnosti. Gospa Barbara Antolić Vupora je še dodala, da slovenska manjšina na hrvaškem kot mlada manjšina pričakuje primere dobrih praks od drugih slovenskih zamejcev. Želijo se naučiti tega, kar v gospodarstvu in podjetništvu delajo Slovenci v Italiji, Avstriji in na Madžarskem. Tovrstne primere dobrih praks bi radi preslikali na hvaško območje. Pri tem pa računajo tudi na evropska sredstva.


Poslovna konferenca je po uvodnih nagovorih in končanem plenarnem delu podjetnikom ponudila tudi možnost konkretnih srečanj s predstavniki podjetij in ustanov izven Republike Slovenije. V kratkih sestankih so imeli priložnost navezati stike, predstaviti svoje storitve in izdelke in si tako utreti pot do novih poslovnih partnerjev. Zvečer se je odvil še sprejem s kulturno-družabnim večerom. Drugi dan konference pa je bil namenjen predstavitvi turistične in gospodarske ponudbe Pomurja. Organiziran je bil tudi voden ogled po nekaterih uspešnih pomurskih podjetjih.

po arhivu novic
po arhivu videa