Pohod ob svetovnem dnevu mokrišč 2016
V dopoldnevu zadnje januarske nedelje je v okviru obeležitve svetovnega dneva mokrišč pod sloganom Mokrišča za našo prihodnost potekal že 17. voden pohod ob reki Muri. Približno 450 pohodnikov iz Slovenije in treh sosednjih nam držav se je zbralo pri rečnem mlinu v Cmureku, od koder so nato krenili na 12 kilometrov dolgo pot vzdolž reke Mure.
Gre za tradicionalno prireditev, ki je na primer lansko leto potekala na občmočju Občine Razkrižje in ima svojevrsten namen. Bistvo sodelovanja pri pripravi in izvedbi tega dogodka je slikovito predstavil soustanovitelj Društva Tabrih, Jože Stamničar.
Pot je množico pohodnikov vodila do murskega stolpa, postali so pri klimatskem vrtu, kjer so prisluhnili krajšemu predavanju, nato pa so se napotili proti cilju, torej proti gradu Cmurek. Tukaj so se pohodniki okrepčali, nato pa so si lahko ogledali premiero filma z naslovom Avstrija in vodna energija, ki so ga v slovenščino shinhronizirali v Muzeju norosti. Na ogled je bila tudi fotografska razstava vseh 64 vrst rib, ki živijo v reki Muri.
Svetovni dan mokrišč obeležujemo od leta 1971, ko so v iranskem mestu Ramsar sprejeli konvencijo o mokriščih. Na seznam mokrišč mednarodnega pomena so vpisana tudi tri slovenska, in sicer Sečoveljske soline, Škocjanske jame in Cerkniško jezero z okolico, Ljubljansko barje pa na uvrstitev na ta seznam še čaka.
Pobudbnik pohodov ob reki Muri je bilo Društvo Tabrih, v organizaciji pa so se jim pridružile še avstrijske kot slovenske naravovarstvene organizacije, Krajinski park Goričko in Zveza društev Moja Mura. Aktivno sodeluje tudi hrvaška Međimurska priroda.
Dopoldansko dogajanje zadnje januarske nedelje je bilo res aktivno, pestro in zanimivo, pohodniki pa so lahko doživeli in spoznali posebnosti najširšega poplavnega sveta v Srednji Evropi. Ob koncu nas je zanimalo še, kakšne vtise in občutke je letošnji pohodniški dogodek pri udeležencih vzbudil.