februar / 2017
08. 02. 2017

Pohod ob svetovnem dnevu varstva mokrišč

Ob svetovnem dnevu varstva mokrišč je potekal pohod ob reki Muri, ki so ga pohodniki začeli v Žabniku na Hrvaškem.

Letošnji svetovni dan mokrišč je potekal pod sloganom Vitalna mokrišča - zdravi ljudje. Kot so pred svetovnim dnevom opozorili na Zavodu Republike Slovenije za varstvo narave, je odnos do mokrišč pogosto mačehovski, čeprav imajo ta mnogo pomembnih nalog. Na to je opozoril tudi Siniša Golub z javnega zavoda Međimurske vode.

Da bi naravovarstveniki opozorili na pomen samih mokrišč, so ob svetovnem dnevu mokrišč organizirali že tradicionalni pohod, ki se je letos odvijal na hrvaški strani. Letošnja gostitelja mednarodnega pohoda sta bila Međimurska priroda, ki upravlja regijski park Mura - Drava, in občina Sv. Martin na Muri. Sodelovalo pa je tudi društvo Tabrih.

Prijatelji in prijateljice reke Mure in njenega živega sveta so prišli iz Slovenije, Avstrije, Madžarske in Hrvaške. Med njimi je veliko takih, ki se ob reki Muri srečujejo že od leta 2000, ko so se v pokrajini ob Muri začeli organizirati pohodi z namenom ozaveščanja ljudi o pomenu ohranjanja mokrišč ter v želji, da se tudi poplavni svet ob reki Muri vpiše na seznam svetovno pomembnih mokrišč, ki jih varuje konvencija, podpisana leta 1972 v iranskem mestecu Ramsar. Na pot v počastitev svetovnega dneva mokrišč se je letos podalo več kot 3000 pohodnikov.

Mokrišča so torej zibelka biotske raznovrstnosti, česar se je treba zavedati, in če se boste po vzoru pohodnikov sprehodili po katerem od slovenskih mokrišč, storite to tiho, da s svojo navzočnostjo ne zmotite ustaljenega življenja tamkajšnjih prebivalcev.

po arhivu novic
po arhivu videa