Novinarska konferenca Pomurskega društva za boj proti raku
Projekt sofinancira Ministrstvo za zdravje. Po zaključku projekta pa bosta razstava in časopis na voljo tudi drugim partnerjem - za promocijo zdravja bodisi na delovnem mestu bodisi v lokalnem okolju. Novine Živimo zdravo, tematska številka bo na voljo tudi v elektronski obliki, je predstavila predsednica Pomurskega društva za boj proti raku, prim. mag. Branislava Belović.
V tokratni številki med drugim lahko preberemo o skupini za samopomoč, ki jo vodijo upokojene medicinske sestre, o tem, kaj je dobro vedeti o prehrani v tretjem življenjskem obdobju, o ustrezni skrbi za ustno zdravje ter težavah z žvečenjem in požiranjem. Dodali pa so tudi nekaj kuharskih receptov.
Sekretarka muskosoboškega Območnega združenja Rdečega križa Slovenije, Albina Knapp, pa je predstavila v projektu pripravljeno razstavo. Razstava bo prepotovala celo Slovenijo in bo na ogled postavljena v prav vsaki slovenski regiji. Pričakujejo, da si jo bo ogledalo okrog tisoč ljudi. Vsem pa bo pri ogledu razstave na voljo strokovnjak, ki bo svetoval o preventivi, zdravstvenih vprašanjih in drugih zdravstvenih težavah.
Po besedah mag. Branislave Belović kazalci na tem področju za Pomurje niso najboljši. Rak je v družbi čedalje pogostejša bolezen, še vedno pa ga veliko krat ne odkrijejo dovolj zgodaj. Glavni problem je namreč še vedno nizka udeležba preventivnih presejalnih programov, kot so Dora, Zora in Svit.
Sicer pa so v Pomurju najpogostejši rak debelega črevesa in danke, rak dojke in rak prostate. Ponovno so poudarili, da na uspešnost zdravljenja vsekakor vpliva zgodnje odkritje bolezni, zato vabijo, da se preventivnih programov redno udeležujemo.