




Prazniki brez petard
Marsikdo že odšteva dneve do silvestrovanja. In s tem gre z roko v roki tudi uporaba pirotehničnih izdelkov. Tudi pomurski policisti si prizadevajo, da bi zmanjšali kršitve in telesne poškodbe zaradi neprevidne, nepremišljene in objestne uporabe omenjenih pripomočkov. Je že res, da lepo pokajo, vendar pa le takrat, če jih znamo na pravilen način uporabljati. Če gre kaj narobe, pa pride ali do lažjih, ali pa do težjih poškodb. Za kakšne poškodbe gre najpogosteje in kako v tem primeru ravnati, je na novinarski konferenci povedal dr. Milan Nemeš, specialist kirurg Splošne bolnišnice Murska Sobota.
Marsikdaj kdo reče, da je dovolj, če se o tej temi pove na kratko in jedrnato, saj pa tako ali tako že vse vemo o previdnosti pri uporabi pirotehničnih sredstev. A kljub temu drži, da ko govorimo o poškodbah, je vseeno boljše če se pove več kot premalo. Preventiva je vseeno boljša kot kurativa. Uporaba pirotehničnih izdelkov pa ne povzroča škode samo pri ljudeh, ampak tudi pri živalih, o čemer je spregovorila Tamara Zupe iz Društva za zaščito živali Pomurja.
Ne pozabimo, da tudi tu velja, da če ob pokanju petard včasih mi kot odrasle osebe kar poskočimo od strahu, živali to doživljajo še veliko bolj intenzivno. Zato jim te trenutke olajšajmo, kolikor le moremo. Policija ob tem dodaja, da statistični podatki zadnjih nekaj let ne kažejo kakšnih večjih poškodb s pirotehničnimi izdelki in hkrati pozivajo vse, da tako ostane tudi ob letošnjih božičnih in novoletnih praznikih.
In iz njihove strani bo ob letošnjih praznikih potekalo vse po receptu: kazen mora biti vzgojna. Kar pomeni, da bodo kazni za prekrškarje znesle vse do 1400 evrov. Kajti potrebno se je zavedati, damalo veselja ob pokanju lahko prinese doživljenske zdravstvene posledice. Če pa spadate med tiste, ki jih ne skrbi za zdravje, pa se boste morda zamislili vsaj ob navedenih zneskih za kazni. Vsi skupaj pa so dodali, da je to dovolj opozoril in da vsem želijo lepe, mirne ter seveda zdrave decembrske praznične dni.
