april / 2015
22. 04. 2015

V podjetju Paradajz d.o.o. razpravljali o pridelavi zelenjave na integrirani način

Prejšnji teden so v podjetju Paradajz d.o.o. pripravili posvet na temo pridelave zelenjave v Sloveniji na integrirani način. Številni strokovnjaki, med njimi je bil tudi minister za okolje, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan, so spregovorili o kakovosti pridelave zelenjave. Tudi z našo kamero smo pogledali o katerih novostih in spremembah so govorili.

Podjetje Paradajz d.o.o, združenje Lušt je v sodelovanju z Gospodarsko zbornico Slovenije - Zbornico kmetijskih in živilskih podjetij organiziral posvet na temo pridelave zelenjave v Sloveniji s poudarkom na shemi kakovosti Integrirana pridelava. Minister za okolje, gozdarstvo in prostor Dejan Židan je na posvetu poudaril potrditev resolucije Zagotovimo si hrano za jutri, ki jo je DZ RS tudi potrdil.

Posvet predstavlja toliko bolj pomembno spremembo v kmetijskem okolju, saj po večini majhne kmetije ne morejo slediti velikim zaradi pomanjkanja nove tehnologije ali pomoči strokovne službe. Posvet tako želi združiti proizvajalce in ponudnike oziroma trgovce ali neko shemo, preko katere bodo kmetije povezale. Iz zbornice kmetijskih in živilskih podjetij so mnenja, da mora biti povezava proizvajalec, trgovec in potrošnik bolj sistematična, pregledna in učinkovita. Pri proizvodnji zerlenjave so ključne zadovoljne stranke, predvsem kadar se to gre za slovenski oziroma domači proizvod, kot je 3 milijone kilogramov paradižnika, ki ga Slovenci proizvedemo na leto. Na posvetu so se pogovarjali tudi o tem, kako integrirani način pridelave zelenjave vpliva na kakovost predvsem lokalno pridelane zelenjave in kakšne so bistvene razlike med lokalno in na tujem trgu pridelano hrano. Zakaj je sveže najboljše in kako najbolje prepoznamo, da je zelenjava sveža, je predvsem posledica lokalne pridelave zelenjave. Lokalni proizvajalci imajo več manipulacijskega prostora v pridelavi, saj imajo kratek čas med proizvodnjo in prodajo. Slednje pa je tudi potem kakovostnejše in predvsem najbolj sveže. Podjetje Paradajz d.o.o. zna točno določiti kdaj je paradižnik zadosti zrel, da lahko potuje v trgovino in ostane svež.


Tatjana Zagorc, ki prihaja iz Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij pravi, da je ta kratek čas, ki ga imajo lokalni proizvajalci, da prodajo svoje živilske izdlke v trgovini ravno prava iztočnica, na kateri bi moralo graditi vsako podjetje, če si želi imeti uspeha na daljši rok. A ob tem ugotavlja, da kljub temu, če obstaja dobra organizacija poslovodenja, da vseeno obstaja manjko v lokalni proizvodnji hrane. Na posvet v podjetje Paradajz d.o.o. so prišli tudi direktorji različnih trgovin in spregovorili o lokalni proizvodnji zelenjave, ki se jim zdi smiselna in vsekakor potrebna za prebujenje slovenskega naroda, da uživa slovensko hrano. Generalni direktor trgovine Spar, Igor Mervič, s svojim sloganom Slovenija, moja dežela širi ravno ta duh lokalno pridelane hrane.

Vsi trije trgovci, Mercator, Spar in trgovina Tuš podpirajo lokalno proizvedeno hrano, pri kateri ne gre samo za prodajo slovenske hrane, ampak gre za zgodbo, ki jo trgovci vidijo v prihodnosti.

Tako kot lokalni proizvajalci hrane tako si tudi trgovci želijo v prihodnosti ustvariti prodajo čim bolj zdrave, sveže in kakovostno lokalno pridelane hrane, kar je za Slovence in Slovenke navsezadnje tudi najbolj pomembno.


Zgodba lokalno pridelane hrane pa bi naj, po besedah teh trgovcev, sovpadala z zgodbo posamezne trgovine. Tako se z izzivi in omejitvami ne srečujejo samo lokalna podjetja, ki pridelujejo hrano in si jo želijo prodati, ampak tudi trgovine, ki kupijo lokalno pridelano hrano in jo morajo potem z uspešno zgodbo prodati potrošnikom. Pomen integrirane pridelave zelenjave je najbolj bistveni samo pri prodaji te hrane in pri zadovoljstvu potrošnika. Paradajz d.o.o. je posvet organiziralo zato, ker tudi sami spadajo med pridelovalce zelenjave na integrirani način. Sami pravijo, da je za prodajo lokalno pridelane hrane ključno medsebojno povezovanje tako konkurentov kakor tudi povezovanje lokalnih proizvajhalcev hrane s ponudniki oziroma trgovci.

Veriga med proizvajalci in trgovci mora biti neprekinjena in uspešna. Dobrodošlo je, če se veriga podaljšuje, vendar se to lahko zgodi zgolj z dobrimi odnosi. Dr. Jože Podgoršek, ki prihaja iz tržne veje pridelovanja zelenjave, vedno išče povezave med samimi proizvajalci zelenjave, da bi jih združil v neki sistem. Naj omenimo samo, da je bilo v letu 2014 v integrirano pridelavo zelenjave vključenih 307 kmetijskih gospodarstev, v letošnje leto pa se je že vključilo 118 kmetijskih gospodarstev. Strokovnjaki so tekom posveta poudarjali glavne značilnosti kakovostne pridelave zelenjave in tudi povezave med proizvajalcem ter trgovcem, ki je bistvena za podjetniški projekt integrirane pridelave. Ključno pri tem je tudi promocija lokalno pridelane hrane.


Podjetje Paradajz d.o.o., združenje Lušt je dobro stoječe podjetje, kar so ugotovili strokovnjaki in trgovci, ki so se udeležili posveta. Na posvetu, kjer so se pogovarjali o integrirani pridelavi zelenjave na čim bolj kakovostni način, je bilo ugotovljeno, da je Luštov paradižnik zares primerno kakovosten, zdrav in svež.

po arhivu novic
po arhivu videa