Priprava domačih perecov
Med skrivnostno reko Muro, močvirskimi logi in obrisi slikovitih lendavskih vinogradov se mozaično razsejana panonska ravnica harmonično prepleta in dopolnjuje z naselji, kjer se stičišče raznolikih kultur najizraziteje odraža v tradicionalni kuhinji, v kateri se mešajo prvine madžarske in slovenske kulinarike. Tako ni naključje, da po perecih kot kulinarični posebnosti tega območja pogosto zadiši tudi iz lepo obnovljene Sabolove domačije v Mali Polani, kjer ima sedež Zadruga za razvoj podeželja Pomelaj.
Na Sabolovi domačiji tako pogosto diši po domačih perecih, ki nastajajo po skrbno varovanih receptih, prenešenih iz roda v rod. In ravno zato smo se z našo kamero po recept za izdelavo mehkih in puhastih perecov odpravili kar v Bernardino kuhinjo na Sabolovi domačiji.
V Sabolovi domačiji tako z ljubeznijo in predanostjo pečejo ročno izdelane perece, ki se jejo z rokami tako, da jih odvijamo in trgamo vse do njihovega mehkega konca. Ob perecih pa pripravljajo še pestro paleto drugih kulinaričnih izdelkov, v katerih se tradicija prepleta z domišljijo in tako oblikuje vedno nove okuse.
Zgodba Pomelajevcev je tako namenjena obiskovalcem, ki želijo začutiti utrip kraja, okusiti domače dobrote ter pridobiti spretnosti za izdelavo rokodelskih izdelkov, ki nastajajo iz ličja stare sorte koruze in iz šib ter slonijo na tradicionalnem izročilu s pridihom sodobnosti.
Obiščite Sabolovo domačijo v Mali Polani in se seznanite z domačo obrtjo, z dejavnostmi na podeželju v preteklosti in z njihovo vpetostjo v današnji čas. Lahko pa obiščite tudi eno izmed njihovih delavnic, skozi katero se lahko naučite izdelave enostavnih izdelkov iz ličja in iz šibe ali pa skupaj z Bernardo spoznate skrivnosti peke perecov, ki temeljijo na originalnih receptih polanskih gospodinj.