april / 2016
11. 04. 2016

Prišo je glas

V Pomurskem muzeju v Murski Soboti razkrivajo nekatera nova spoznanja o precej neraziskanem delu slovenske zgodovine in odstirajo položaj Prekmurcev v vojnem obdobju 1914 - 1918.

Prišo je glas - Prekmurci v vojni 1914 - 1918 je projekt s katerim se v Pomurskem muzeju poklanjajo vsem znanim žrtvam prve svetovne vojne z območja današnjega Prekmurja, pa tudi vsem drugim žrtvam, ki jih je za seboj pustil ta grozljivi konflikt razsežnosti, kateri se je začel v letu 1914 z atentatom na avstro-ogrskega naslednika. Napeti odnosi med državami so tako privedli do vojne v razsežnostih, ki jih dotedanji svet še ni poznal, zato razstava obsega širšo raziskavo časa prve svetovne vojne in Prekmurcev v njej ter z imenom Prišo je glas povzema naslove poročil z bojišč prve svetovne vojne v lokalnem tedniku Novine.

V Pomurskem muzeju so tako v sodelovanju z zunanjimi partnerji pripravili širšo raziskavo o Prekmurcih v vojni 1914 – 1918, in kot pravi avtorica razstave je pomembno, da razstava obsega bogato dediščino naših prednikov in na ogled postavlja številne predmete.

Razstava pa je zanimiva tudi zato, ker pripoveduje neko širšo zgodbo, kako so bili Prekmurci vpeti v bojišča in v katerih vojaških enotah so se bojevali.

Na samem odprtju razstave pa je bila prvič izvedena tudi skladba, posvečena 83. cesarsko-kraljevemu pehotnemu polku, v katerem je v 1. svetovno vojni padlo največ prekmurskih vojakov.

Razstava Prišo je glas tako odstira do pred leti precej neraziskan del slovenske zgodovine in razkriva nekatera nova vedenja o sicer prelomnem obdobju za tamkajšnje ljudi. Razstava pa je posebna in edinstvena tudi v tem, da odstira nekaj osebnih zgodb vojakov, ki so bili udeleženi v vojni.

In če so takratni časopisi prinašali predvsem zgodovino v številkah, pa na tokratni razstavi posebej fascinirajo pisma, ki so jih vojaki pisali, in tudi tista, ki so jih dobivali na fronto.

Skozi raziskovanje pa so v Pomurskem muzeju prišli tudi do številke, ki pojasnjuje, kolikšno je bilo število padlih Prekmurcev v omenjeni vojni.

Vojna pa ni prizadela samo mobiliziranih Prekmurcev, ampak je prizadela tudi ženske in otroke v zaledju, kar je odražal tudi zemljevid Prekmurja ob koncu vojne po Pariški mirovni konferenci.

Del razstave pa bo vsebinsko zaobšel tudi naše rojake v Porabju.

Občasna razstava avtorice Metke Fujs, ki s spominom na 100. obletnico 1. svetovne vojne v sliki in besedi predstavi vojne izkušnje, spomine in usode prekmurskih mož in mladeničev, ki so se bojevali in izgubili svoje življenje na frontah velike vojne, pa bo v Pomurskem muzeju na ogled postavljena do 30. junija.

po arhivu novic
po arhivu videa