Prispevek Slovencev v zamejstvu in po svetu k nastanku slovenske države
Da pa se pomoči zamejskih Slovencev premalo zavedamo in smo zanjo premalo hvaležni, je mnenja tudi Janez Stergar, strokovni svetnik z Inštituta za narodnostna vprašanja.
Zanimala pa nas je tudi upravičenost kritičnosti zamejskih Slovencev glede finančne pomoči s strani matične države.
Tako rečeno se Slovenija svojim državljanom čez mejo še ni oddolžila za to, kar so oni storili za njo ob njenem osamosvajanju, pri čemer nas je zanimal predvsem odnos Slovenije do avstrijskega zamejstva.
Vlogo Porabskih Slovencev pri osamosvajanju Slovenije pa je na okrogli mizi osvetlila dr. Katalin Munda Hirnök, znanstvena svetnica z Inštituta za narodnostna vprašanja, ki svojedelo posveča Slovencem na Madžarskem.
Dr. Katalin Munda Hirnök pa se kot Porabska Slovenska zelo dobro spominja osamosvajanja Slovenije in občutka Porabskih Slovencev ob tem dogodku.
Sedanjega sodelovanja slovenske manjšine s Porabja z matico pa se je kot generalni konzul RS v Monoštru dotaknil dr. Boris Jesih, ki pa je pohvalil tudi trenutni angažma Madžarske države v odnosu do slovenske manjšine.
Minula okrogla miza je tako le eden izmed pokazateljev, da si Slovenci v Porabju že desetletja prizadevajo za obstoj slovenskega maternega jezika in slovenske kulture med Slovenci, ki živijo na Madžarskem, zato se včasih zdi, da bi se morali državljani matične domovine pri zamejskih Slovencih učiti narodne zavednosti.