april / 2015
29. 04. 2015

Projekt 3M se počasi izteka

Projekt Mura - Media - Manjšine z akronimom 3 M je plod čezmejnega sodelovanja Slovenije in Hrvaške ter zajema področje med Pomurjem in Međimurjem. Ker pa se projekt približuje h koncu, so projektni partnerji pozvali na novinarsko konferenco, kjer so poročali o rezultatih projekta.

Ob vstopu Hrvaške v Evropsko unijo pa se ponujajo nove priložnosti za povezovanje, kar je tudi velika priložnost za izboljšanje kakovosti vsakodnevnega življenja, storitev in izmenjave informacij na omenjenem obmejnem območju, kar zasleduje potojekt Mura-Media-Minority, z akronimom 3M, kateri se izvaja na programskem območju Slovenija – Hrvaška 2007 – 2013 in je delno financiran s strani Evropske unije znotraj Evropskega sklada za regionalni razvoj.


Vodilni partner projekta Kulturno, medijsko in manjšinsko sodelovanje na obeh straneh reke Mure in širše pa je Televizija AS, vodja projekta pa Simon Balažic, kateri je več povedal o samem projektu.

V projektu 3M pa so ob Televiziji AS na slovenski strani sodelovali še Zavod Roka iz Černelavec ter Inštitut za napredne tehnologije in komunikacije Murska Sobota, na hrvaški strani pa Autonomni centar – ACT iz Čakovca, Udruga za promicanje kulture i kulturne svijesti Media iz Čakovca ter Slovensko kulturno društvo Nagelj iz Varaždina. Omenjeni partnerji pa so s skupnim delom realizirali večje število rezultatov in tako je Televizija AS skupaj z Udrugo za promicanje kulture i kulturne svijesti Media iz Čakovca producirala 52 dvojezičnih oddaj.


V okviru projekta pa je nastal tudi spletni portal, kateri prikazuje panoramsko sliko iz 8 info točk, katere vsebujejo multimedijsko vsebino specifično za vsako posamezno občino. Postavljenih je osem info toč v osmih občinah v tem čezmejnem področju, in sicer so to na hrvaški strani Občina Podturen, Mursko središče, Štrigova in Sveti Martin na Muri, na slovenski strani pa gre za občine Velika Polana, Razkrižje, Črenšovci in Ljutomer.


V sklopu projekta pa se je zagotovila tudi medijska podporo čezmejnim kulturnim in drugim dogodkom, ki so bili povezani z manjšinami ter so spodbujali kulturne izmenjave in organizacijo dogodkov. V sklopu tega sta bila v okviru projekta 3M organizirana dva dogodka za manjšine, po eden na vsaki strani meje.


Ena izmed aktivnosti, katera je potekala v okviru projekta, pa je bila tudi organizacija dvojezičnega poletnega tabora za mlade iz manjšinskih družin v okviru katerega je bila mladim približana medijska kultura, kultura slovenske in hrvaške manjšine ter jezik, kultura in navade Slovencev oziroma Hrvatov. Organizirana sta bila dva tabora, eden na slovenski in eden na hrvaški strani.


V okviru projekta, kateri je trajal 16 mescev, njegova vrednost pa je skoraj 360.00 €, so partnerji tako vzpodbudili aktiviranje manjšin in manjšinskih organizacij na obeh straneh meje in na osnovi skupne izmenjave oddaj ter organizacije dogodkov in taborov zagotovili njihovo boljšo organiziranost ter trajnostno sodelovanje z matičnima državama.

po arhivu novic
po arhivu videa