September 2013 /
18. 09. 2013

Projekt Transenergy

Geološki zavod Slovenije je povabil na konferenco in razpravo o rezultatih projekta Transenergy. Sledila je zanimiva razprava.

Projekt “Transenergy-Čezmejni viri geotermalne energije Slovenije, Avstrije, Madžarske in Slovaške” je trajal od aprila 2010 do konec marca 2013. V sejni dvorani občine Murska Sobota so predstavniki Geološkega zavoda Slovenije predstavili uporabnost rezultatov pri raziskovanju in upravljanju geotermalnih virov, s poudarkom na območju severovzhodne Slovenije.

Podrobneje so se ukvarjali s testnim območjem Bad Radkersburg-Hodoš, ter še s štirimi pilotnimi območji. O vseh lahko najdete poročila na spletni strani projekta. Za vsako pilotno območje se je pripravil tudi načrt monitoringa s katerim se lahko določajo varstvena območja.

V opazovanih območjih so nekateri od parametrov bili ocenjeni z zelo dobro, spet drugi z zelo slabo. Na podlagi tega so za vsako območje določili pet prvih prednostnih nalog, ki jih je na posameznem območju potrebno izboljšati. Tako so z madžarskimi strokovnjaki uskladili priporočila za usklajeno upravljanje v Mursko Zalskem bazenu.

Pomembno je, da so meritve zvezne in stalne, kajti le tako lahko sledimo uspešnosti in napovedi kako naprej.

Govorniki s strani Geološkega zavoda Slovenije so bili trije: mag. Andrej Lapanje, mag. Joerg Prestor in dr. Nina Rman. Vsi trije pa so bili enotnega mnenja, da je o geotermalni energiji v Sloveniji na spletu premalo informacij in, da je to področje, ki ga je prav gotovo potrebno izboljšati. Enakega mnenja so bili tudi ostali udeleženci konference, ki so aktivno sodelovali v kasnejši razpravi. Vsi skupaj pa so bili mnenja, da je v sklopu projekta Transenergy nastalo marsikaj koristnega, vendar pa je v Sloveniji v naslednjih letih na področju geotermalnih virov potrebno še marsikaj postoriti.

po arhivu novic
po arhivu videa