november / 2015
25. 11. 2015

Regijski dogodek mladinskega sektorja pomurske regije

Mladi ter predstavniki lokalnih in državnih institucij so se na regijskem dogodku mladinskega sektorja pomurske regije pogovarjali o prihodnosti in možnostih, ki jih prihodnost mladim ponuja.

Pretekli petek je v Mladinskem centru Gornja Radgona potekal regijski dogodek mladinskega sektorja pomurske regije. Dogodek, katerega namen je bil dvigniti zavest lokalnih deležnikov za razvoj mladinskega sektorja, mladinskih politik in mladinskega dela na lokalni ravni, se je pričel v dopoldanskih urah.

Uvodoma so spregovorili o poteku dogodka in izvedli interaktivni panel. Predstavili so tudi nekaj dobrih praks, po krajšem odmoru pa so pričeli s pogovorom o potencialih mladih v Pomurju. Na razpravi so sodelovali tudi mag. Dejan Židan, dr. Peter Debeljak, župan Občine Gornja Radgona g. Stanislav Rojko in županja Občine Ljutomer mag. Olga Karba. Zanimalo nas je, o čem vse je tekla beseda.

Pred regijskim posvetom v Gornji Radgoni so izvedli kar nekaj takšnih posvetov drugod po Sloveniji. Tudi tam so spregovorili o priložnostih, ki so mladim ponujene, in o težavah, ki jih pestijo. Predsednika Mladinskega sveta Slovenije smo vprašali, ali se težave mladih od pokrajine do pokrajine kaj razlikujejo.

Regijskega dogodka se je torej udeležil tudi mag. Dejan Židan, ki smo med drugim vprašali, kakšen je potencial mladih v Pomurju. Spregovorili so tudi o mladih prevzemnikih kmetij in razvoju podeželja. Pa lahko mladi preživijo sebe in svoje družine izključno s prihodki iz kmetijske dejavnosti?

Za uresničevanje interesov mladih skrbi tudi Urad RS za mladino. Direktorja Urada smo povprašali o tem, kako lahko Urad mladim pomaga tudi v praksi. Mlade se je v bližnji preteklosti spodbujalo tudi k ustanavljanju lastnih podjetij, t. i. s.p.-jev. Sedaj pa vse pogostejša opozorila, da mladi niso deležni prave delovno-pravne zaščite.

Še vedno je stopnja brezposelnosti med mladimi precej visoka. Gospodarstveniki tudi opozarjajo, da še vedno preveč mladih študira družboslovne vede, medtem ko se za študij tehničnih strok ne odločajo. Ministra Židana smo zato vprašali, kako lahko vlada pomaga pri razrešitvi tega problema.

Predsednik Mladinskega sveta Slovenije je dejal, da opažajo pomanjkanje komunikacije med mladimi in podjetji. Mlade namreč zanima, kaj si podjetja želijo in kako naj mladi pristopijo.

V razpravi o potencialu mladih v Pomurju sta sodelovala tudi županja Občine Ljutomer in župan Občine Gornja Radgona. Slednji je poudaril prostočasne aktivnosti mladih, ki so izrednega pomena. Dejal je, da je v njihovi občini veliko društev, ki so gonilna sila oz. motor mladih, občina pa jim tudi z občinskim proračunom skuša čim bolj pomagati. Izpostavil je dogodek Športaj s Klinko, ki vedno privabi množico mladih in je po županovih besedah dogodek, ki nosi izjemno pozitivno noto.

Po razpravi je potekalo še druženje z mreženjem in neformalnim pogovorom mladih z odločevalci.

Za konec je predsednik Mladinskega sveta Slovenije, Tin Kampl, povzel še načrte Mladinskega sveta Slovenije.

po arhivu novic
po arhivu videa