maj / 2015
21. 05. 2015

Reorganizacija službe nujne medicinske pomoči

V zdravstvenih krogih pa tudi v laični družbi zadnji čas dviguje veliko prahu napovedana reorganizacija službe nujne medicinske pomoči. Vsaka stran si predlog reorganizacije razlaga po svoje. Kakšen je ta predlog, kje se zatika ter kaj predlagajo predstavniki zdravstvenih domov pa v prispevku.

Ministrstvo za zdravje je v obravnavo poslalo predlog o reorganizaciji sistema službe nujne medicinske pomoči. Ta med drugim predvideva izgradnjo urgentnih centrov v bolnišnicah. Na ministrstvu za zdravje zagotavljajo, da bo nov sistem nujne medicinske pomoči omogočil bolj kakovostno obravnavo vseh bolnikov, ki bodo potrebovali nujno medicinsko pomoč. Predlagana je vzpostavitev 12-ih urgentnih centrov in 18-ih satelitskih urgentnih centrov. Podrobneje o predlogu reorganizacije nujne medicinske službe smo povprašali direktorico Zdravstvenega doma Murska Sobota.

Na prvi pogled se zdi predlog novega modela dober. Uvaja urgentne centre, ki bi bolnikom lahko nudili celostno obravnavo. Kje pa se potem zalomi? Direktorica je nastali problem razložila na primeru Pomurja.

Predstavniki zdravstvenih domov opozarjajo, da je s sedanjo organizacijo dostopnost reševalnih enot dokaj enkomerno razporejena, po novem modelu pa bi se zaradi centralizacije dežurnih služb v urgentnih centrih ta dostopnost zmanjšala. Predlagani pravilnik uvaja tudi t. i. prve posredovalce.

Predstavniki zdravstvenih zavodov pozdravljajo izgradnjo urgentnih centrov, saj ti pomenijo nadgradnjo obstoječe ravni delovanja službe nujne medicinske pomoči. Opozarjajo pa, da je trenutno izjemno malo zdravnikov urgentne medicine. Nov pravilnik namreč po njihovih izračunih zahteva več kot 200 dodatnih urgentnih zdravnikov, trenutno pa jih je v Sloveniji na razpolago 33. Poudarjajo tudi, da je z delom po sedanji ureditvi mreže nujne medicinske pomoči uspešnih reanimacij do 60 %, nov pravilnik pa - tako zdravniki - po literaturi omogoča do 20 % uspešnih reanimacij na terenu. To pa je krepko poslabšanje in veliko strokovno tveganje. Nov pravilnik pa - tako v dopisu Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije - tudi ne govori o načinu organizacije nujne medicinske pomoči, namenjene otrokom.

Zdravstveni domovi zato v dopisu izražajo naslednji zahtevi: izgradijo naj se urgentni centri v bolnišnicah in se z njimi uredi bolnišnično nujno medicinsko pomoč. Dobro delujoč sistem nujne medicinske pomoči na terenu oz. v zdravstvenih domovih pa naj se ohrani v dosedanji obliki vse, dokler ne bodo zagotovljeni kadrovski in finančni pogoji za nadgradnjo sedanjega sistema. Nov sistem mora postati nadgradnja dobro delujočega dosedanjega sistema, dodajajo.Postavlja se torej vprašanje: Bo predlagani sistem res boljši ali pa je ponovno posredi že v neskončnost trajajoče in ponavljajoče se proračunsko varčevanje?

po arhivu novic
po arhivu videa