Rešimo Muro!
Koalicija več kot 40-ih nevladnih organizacij je pod vodstvom Zveze društev Moja Mura in Svetovne organizacije za varstvo narave v Petanjcih organizirala mednarodno regato za ohranitev prostotekoče in žive reke Mure, evropske Amazonke, kot ji pravijo. Nekaj več kot 40 veslačev iz Slovenije ter sosednjih Avstrije in Hrvaške je s tem zaznamovalo začetek kampanije Rešimo Muro - Naj Mura teče brez hidroelektrarn.
V Zvezi društev Moja Mura sicer nenehoma krepijo zavest o rečnem biseru Pomurja, pridružujejo pa se tudi vsem ostalim aktivnostim za ohranitev reke. Tokrat slovensko vlado pozivajo, naj ne dovoli uničenja slovenskega in evropskega naravnega zaklada, naj torej ustavi načrte izgradnje verige hidroelektrarn na reki Muri.
Dravske elektrarne torej želijo na reki Muri izgraditi verigo osmih hidroelektrarn; prva izmed njih je načrtovana pri vasi Hrastje-Mota. Z izgradnjo pa se ne strinjajo niti v Svetovni organizaciji za varstvo narave, eni največjih nevladnih organizacij za zaščito narave, ki deluje v več kot 100 državah, njeno delovanje pa podpira več kot 5 milijonov ljudi širom po svetu. WWF sicer vodi znane kampanije, kot so Ura za planet Zemlja, Naj narava živi in SOS za Jadran, v tej kampaniji pa je WWF Adria prevzela koordinacijsko vlogo.
V boj za prosto tekoče reke pa se je vključil tudi nekdanji olimpijec Rok Rozman, ki sicer v tem tednu pričenja še s turnejo po 18-ih rekah Balkana pod sloganom Ustavimo cunami jezov na Balkanu.
Povodje reke Mure je vroča točka, t. i. hot spot biotske raznolikosti. Do danes je v in ob njej zabeleženih več kot 4000 živalskih in rastlinskih vrst. Po raznovrstnosti ribje favne pa je to najbogatejše in najbolj ohranjeno porečje v Sloveniji in verjetno tudi v Evropi sploh. Mura pa prav tako gosti največje slovenske poplavne gozdove.
Kako se bodo stvari odvijale, bomo videli. Vsekakor pa so udeleženci s sobotnim dogodkom poslali jasno sporočilo, da moramo reko Muro ohraniti prihajajočim generacijam.