Rešujem varno
Promocija zdravja v ekstremnih delovnih okoljih bi morala imeti poseben pomen, tako za posameznika, ki se v takšnem okolju znajde med opravljanem svojega dela kot tudi za samo okolje. Lastnosti osebne varovalne in delovne opreme, njihov vpliv na človeka in smernice razvoja pa so točke, ki so jih minulo soboto obravnavali na seminarju "Rešujem varno!", ki je potekal v Gasilskem domu pri Gradu. Več o samem projektu pa je povedala vodja projekta, dr. Daniela Zavec Pavlinić.
Na predavanjih, ki jih je v okviru projekta Rešujem varno na podlagi Javnega razpisa za sofinanciranje projektov za promocijo zdravja na delovnem mestu v letu 2015 in 2016 finančno podprl Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, so se strokovnjaki posameznih področij dotaknili različnih strokovnih tematik, ki lahko pomembno vplivajo na zmanjšanje tveganja za zdravje in življenje v ekstremih delovnih okoljih.
V prvem delu predavanj je dr. Robert Zorec vsem prisotnim gasilcem pojasnil odziv človeka na ekstremno okolje in posledice le tega za zdravje in varnost.
Ena pomembnejših tematik strokovnega seminarja za promocijo zdravja v ekstremnih delovnih okoljih pa je bila posvečena gasilski zaščitni opremi ter ponazorjena na primeru gašenje velikega požara v distribucijskem centru Mercator.
Ob ozko strokovno usmerjenih tematikah na področju pa je pomemben tudi sistem vodenja kakovosti, ki ponuja nove priložnosti za dvig učinkovitosti in kakovosti dejavnosti na področju gasilstva.
Skozi seminar, ki ga je organiziralo Pomursko društvo za kakovost, so se tako posamezniki, ki so vključeni v interventne aktivnosti seznanili, da običajno ne morejo v naprej predvideti nevarnosti, katerim so izpostavljeni, lahko pa se zato ustrezno osebno zaščitijo in zaupajo osebni varovalni opremi, ki jih varuje pred negativnimi vplivi iz okolja.