november / 2015
11. 11. 2015

Simpozij o romskem jeziku

V dvorani murskosoboškega Hotela Zvezda je potekal simpozij o romskem jeziku.

V ponedeljek je v dvorani Murska republika potekal simpozij o romskem jeziku z naslovom Pomen uporabe romskega jezika v Evropi in Sloveniji. Inštitut za romološke študije, izobraževanje in kulturo je simpozij pripravil ob priložnosti svetovnega dneva romskega jezika. Tega obeležujejo 5. novembra.

Simpozija so se udeležili tako jezikoslovci kot tudi učitelji romskega jezika in literature, pisatelji in drugi. Spregovorili so o romskem jeziku v razmerju do jezikov drugih etničnih manjšin, morebitni zaščiti romskega jezika, večjem poudarku na raziskovanju jezika ter nenazadnje tudi o standardizaciji in statusu romščine.

Po pozdravnih nagovorih predstavnikov Ministrstva za kulturo in Urada za narodnosti so o omenjenih temah spregovorili Jožek Horvat Muc, Josef Schmidt iz Avstrije, dr. Mihaela Koletnik s Filozofske fakultete Maribor in novinarka Monika Sandrelli. Sledila je razprava, po zaključku simpozija pa so si ogledali še Evropski muzej romske zgodovine in kulture. Omenili so tudi, da se je romski jezik pod vplivom neromskih jezikov razdelil na množico narečij. Tako na primer slovenski Romi težko razumejo Rome iz Španije.

Tudi Romi se soočajo z dejstvom, da se vse več mladih Romov ne uči in ne govori romskega jezika.

Na zagrebški Filozofski fakulteti je sicer mogoče študirati romski jezik in literaturo. Slovenske univerze pa tovrstnega študijskega programa ne izvajajo.

Zveza Romov Slovenije sicer tudi izdaja časopis Romski svet, ki ga z uredniškim odborom soustavrjata dopisnika iz Beograda in New Yorka, Društvo Romov Občine Murska Sobota pa ustvarja časopis Romske novice in posebej za najmlajše pripravljeno otroško učno revijo Mini multi.

V romskem jeziku nastaja torej tudi literatura. Letos je bil v okviru praznovanja slovenskega kulturnega praznika v Pokrajinski in študijski knjižnici v Murski Soboti odprt tudi romski oddelek. Gre za prvi tovrstni bibliotekarski oddelek v Sloveniji, ki obsega okrog 500 enot knjižnega in neknjižnega gradiva z romsko tematiko - tudi leposlovje v romskem jeziku. Med slednjim zasledimo pesniške zbirke, pravljice in dramska dela. Na voljo je tudi zgodovina romske književnosti in učbeniki s področja slovnice. Vse to pa z naslednjim namenom: širiti bralno kulturo med Romi, ob tem pa jim seznanjati z bogato kulturno dediščino.

po arhivu novic
po arhivu videa