julij /
24. 07. 2014

Smrdokavra

Poletje je čas počitnic in dopustov, katerega so eni izkoristili tudi za izobraževanje in raziskovanje življenja ptic.

Pomen travniških sadovnjakov ne sega zgolj na ozko področje naravoslovja, ampak ima tudi svoje nesporne in močno poudarjene kulturno-sociološke in ekonomske vidike, kar še posebej velja za Goričko, katero slovi po izjemni biotski pestrosti, kar potrjujejo tudi ptice v duplih starih dreves v visokodebelnih travniških sadovnjakih.

Na orintološkem taboru, kateri je potekal na Goričkem, pa so mladi raziskovalci skupaj s svojimi mentorji ugotovili, da je smrdokavra ptica selivka, katera  se vrne v Slovenijo v mesecu aprilu ali maju, odleti pa v septembru, kot njen najpogostejši plen na Goričkem pa so identificirali bramorja.

Več o raziskovalnih doživetjih in vtisih, ki jih je nanje naredila pokrajina na Goričkem, pa smo povprašali kar nadobudne raziskovalce. Peresa na glavi, katera imajo črne konice in so dvignjene v pravo perjanico, dolgi, navzdol zakrivljenem kljunu in široke, črno-bele peruti, katere v letu spominjajo na metulja, so lastnosti upkača, ki so so k raziskovanju pritegnile mlado raziskovalko Vaneso. Kot nam je znal povedati Jakob, katerega je v okviru orintološkega tabora smrdokavra zelo navdušila, gre za močno ogroženo ptico, predvsem zaradi izginjanja njenega najustreznejšega bivališča - starih travniških sadovnjakov. Je pa Jakob strnil tudi svoje vtise o izvedbi orintološkega tabora.

Izjemna pokrajinska mozaičnost, katero sestavljajo njive, travniki, drevesne mejice in potoki so odlična preddispozicija za izvajanje naravovarstvenega projekta visokodebelni biseri, kateri sloni k povrnitvi upkača kot simbola Goričkega, kateri je to v preteklosti tudi bil, danes pa ga tudi na Goričkem težko srečamo.

po arhivu novic
po arhivu videa