Spominska slovesnost na Grlavi
S prihodom praporščakov se je pričela spominska slovesnost na nekdanji domačiji Prelogovih na Grlavi. S slovesnostjo so se zbrani spomnili žrtev, ki jih je terjal neusmiljen boj iz časa druge svetovne vojne, odvijajoč se na dvorišču Prelogove domačije.
5. januarja 1945 je namreč 60 kozakov in nekaj njihovih pomagačev, tudi iz vrst nemškega Gestapa, v zgodnjih jutranjih urah obkolilo domačo hišo družine Prelog, v kateri so se skrivali štirje partizani. Prav tisto hišo, v kateri je na svoj odhod v partizane čakal tudi pisatelj Miško Kranjec. Zahtevali so njihovo predajo, vendar je hišni gospodar zahtevo po predaji zavrnil z besedami, da se partizani ne predajajo. Pričel se je dobri dve uri trajajoč neenakopraven boj.
Iz obkoljene domačije se je uspela rešiti le Stana Prelog, preživeli pa so tudi ostali otroci, saj jih takrat na srečo ni bilo doma.
Na spominski slovesnosti, ki so jo pripravili združenje borcev za vrednoste NOB Ljutomer, KS Krištanci-Šalinci-Grlava in druge veteranske organizacije, so poudarili, da je v času hude preizkušnje šlo za boj proti okupatorju in za boj za svobodo, pa četudi za ceno lastnega življenja.
Kot slavnostni govornik je nastopil predsednik Krajevne skupnosti Krištanci-Šalinci-Grlava, mag. Milko Lebarič, ki je med drugim opozoril tudi na trenutno aktualno begunsko-migrantsko krizo, ki bo po njegovih besedah močno spremenila podobo Evrope, posledice pa bodo najbolj občutili naši zanamci. Zavzel se je za trdno enostnost slovenskega naroda.
Pod spominsko ploščo, ki je vzidana v sedanjo Bunderlovo domačijo, so položili venec in se žrtvam poklonili.
Priložnostni program tokratne spominske slovesnosti so sooblikovali križevski rogisti, dijakinje in dijaki Gimanzije Franca Miklošiča Ljutomer, predstavniki veteranskih organizacij in člani KŠD Tempo. Slednji so program obogatili z recitalom izbranih pesmi.
Po končani spominski slovesnosti pa so se zbrani še podružili ob priložnostno pogrnjenem stolu in topli pijači, za kar je poskrbela družina Bunderla.