februar / 2017
22. 02. 2017

Srečanje s predsednico Zdravniške zbornice Slovenije

Minuli četrtek je murskosoboško bolnišnico obiskala novoizvoljena predsednica Zdravniške zbornice Slovenije, doc. dr. Zdenka Čebašek-Travnik. Na svojem prvem delovnem obisku v vlogi predsednice zbornice se je v zvezi z delovanjem zbornice in zdravstveno reformo sestala s predstavniki pomurskih zdravstvenih organizacij.

Doc. dr. Zdenka Čebašek-Travnik, po rodu Prekmurka, sicer pa psihiatrinja in nekdanja varuhinja človekovih pravic, je svoj mandat na čelu Zdravniške zbornice Slovenije nastopila 13. februarja. Na srečanju v murskosoboški bolnišnici je tako najprej spregovorila o poteku volitev.

Nova predsednica, ki meni, da smo naš zdravstveni sistem zavozili na finančni, organizacijski in medosebni ravni, napoveduje korenite spremembe delovanja zbornice. Izboljšati namerava delovne razmere in medosebne odnose ter poskrbeti za večjo preglednost in varnost tako zdravnikov kot pacientov. Zaveda pa se, da bo njeno delo težavno.

Kaj si od novega vodstva obetajo v Splošni bolnišnici Murska Sobota, je izpostavil njen direktor Bojan Korošec.

V soboški bolnišnici, ki je tudi učna ustanova, si želijo, da bi v prihodnosti povečali število specializantov in skrajšali dobo specializacije. Obenem pričakujejo boljše in

konstruktivno sodelovanje zdravniške zbornice in ministrstva za zdravje ter hitrejše in

odločnejše odzivanje zbornice na aktualne izzive v zdravništvu in zdravstvu.

Čebašek-Travnikova je kot prednostno področje, ki se mu bo posvetila, izpostavila mlade zdravnike in njihove slabe delovne razmere.

Predsednica zbornice se strinja, da bi bilo smiselno skrajšati programe specializacij, obenem pa poskrbeti za pravično razporeditev učnih ustanov po celotni Sloveniji.

Velika slabost zdajšnjega zdravstvenega sistema je tudi, da ni mreže potrebnih specializacij, kar Čebašek-Travnikova označuje kot nekakšno skrivalnico, ki naj bi omogočala trgovanje v ozadju.

Navzoči so se dotaknili tudi nove zdravstvene reforme. Strinjali so se, da so spremembe v zdravstvenem sistemu nujne, vendar da zgolj spremembe pri financiranju ne bodo prinesle tega, česar si ljudje najbolj želijo - to so krajše čakalne vrste in boljše zdravstvene storitve.

Znova so poudarili, da je zdravnikov premalo in da so ti zato močno preobremenjeni. Z uveljavitvijo evropske direktive o 48-urnem delovniku zdravnikov se bo po napovedih direktorja murskosoboške bolnišnice problem le še poglobil.

Za uspešno prenovo zdravstva bi bilo torej po mnenju udeležencev četrtkovega srečanja nujno poskrbeti tudi za učinkovito organizacijo dela zdravnikov, vodenje in upravljanje bolnišnic, nabavo materiala in zdravil, mrežo izvajalcev, kakovost v zdravstvu in varnost pacientov.

po arhivu novic
po arhivu videa