Utrinki iz zamejstva in Slovenije
Konec aprila je v organizaciji Zavoda za šolstvo, področne skupine za zamejstvo, v Slovenskem domu v Monoštru in širši okolici potekalo 7. srečanje slovenskih učiteljev iz zamejstva in Slovenije.
Na začetku se je srečanja v Piranu udeležilo le kakšnih pet ali šest učiteljev, beseda pa je tekla predvsem o načinu poučevanja slovenščine v zamejstvu. Nato je sledilo srečanje v Monoštru.
Tokratno srečanje so pričeli že v popoldanskih četrtkovih urah, vendar se je glavnina strokovnega programa odvila naslednji dan.
Udeležba je bila po besedah mag. Perger več kot zadovoljiva. Strokovnega srečanja se je namreč udeležilo okrog petdeset učiteljev iz Italije, Avstrije, Hrvaške in Madžarske, pridružili pa so se ji tudi posamezni učitelji iz Slovenije.
V drugem delu petkovega strokovnega programa so se torej učitelji skozi utrinke iz zamejstva in Slovenije seznanili tudi z aktualnim položajem manjšinskega šolstva na Madžarskem, v Italiji, na Hrvaškem in v Avstriji. Med drugim so izvedeli, kako poteka pouk slovenščine na avstrijskem Štajerskem.
Predstavili so tudi program uric slovenščine za neslovenske otroke v vrtcu ter čezmejno sodelovanje med vrtcema Vrabec iz Italije in Sežana iz Slovenije, utrinke in aktualne informacije iz Reke in okolice, najnovejše izdaje Strokovnega pedagoškega združenja “Igraje do slovenščine” in “To je hecno - smej se z mano”, pogledali pa so tudi po novostih in zanimivostih centrov šolskih in obšolskih dejavnosti iz vseh koncev Slovenije.
Na Dvojezični osnovni šoli Števanovci pa ohranjajo slovenščino tudi s stiki s slovenskimi šolami.
Z razvojem dvejezičnega šolstva na njihovi šoli so zadovoljni, vpis učencev se je povečal, nekoliko težav pa jim trenutno povzroča še manjša kadrovska podhranjenost. Vendar s prihodom mladih učiteljev tudi ta manjko uspešno rešujejo.
Vendar so tudi tovrstna letna strečanja, na katerih si učitelji izmenjajo praktične izkušnje in pridobijo najnovejša teoretična spoznanja, zelo dobrodošla.