april / 2015
01. 04. 2015

Velikonočne delavnice in trideželni pohod na gradu Grad

Te dni se vse vrti okrog velikonočnih pirhov in tako so pred največjim krščanskim praznikom zaslužene pozornosti deležni tudi umetniki, kateri izdelujejo izvirne pirhe in vse potrebno za praznično okrasitev domov. Nekaj idej o tem pa smo dobili tudi med obiskom grada na Goričkem.

Velika noč je največji krščanski praznik, ki hkrati naznanja topel, domač in spomladanski čas praznovanja, ko se vse vrti okrog velikonočnih pirhov in drugih, z veliko nočjo povezanih izdelkov. Vendar pa velike noči ali po naše vüzma ne praznujemo kar iznenada, ampak se nanj pripravljamo. In ravno v duhu velikonočnih priprav je bil obarvan minuli vikend na Krajinskem parku Goričko.


Praznovanje velike noči pa predstavlja tudi enega najpomembnejših družinskih praznikov, ko družina skupaj sede k mizi, obloženi s tradicionalnimi velikonočnimi dobrotami, katere imajo posebno simboliko. Med najbolj znanimi so vrtanek, kuhana šunka, hren, potica in velikonočni pirhi, kot ena najlepših zvrti slovenske ljudske umetnosti, katera je bila na raznovrstne načine prikazana tudi na prodajni razstavi pri Gradu na Goričkem.Svoje čudovite pirhe pa je na ogled postavila tudi Eva Tivadar, katero okraševanje pirhov že od nekdaj navdušuje, kar je moč zaznati skozi izdelke same, saj ti odsevajo občudovanja vreden prikaz ljudske domiselnosti, ustvarjalnosti in neskončne pestrosti vzorcev.


Na prodajni razstavi pa so se predstavljali še številni drugi rokodelci, med njimi tudi domačin Herman Rajsar s svojimi znamenitimi goričkimi “remenkami”, katerih je v času njegovega celotnega ustvarjanja nastalo že več kot 50.000.

V teh velikonočnih praznikih pa ne pripravljamo samo tradicionalnih jedi, ampak svoje domove okrasimo tudi z vezeninami, katere so okras, izdelan s šivanko. Vbod za vbodom tako ohranja tradicijo in v vsako ročno vezenino, ki nastaja ure in ure, Danica Babič z Goričkega vloži ogromno časa, potrpljenja, dobre volje ter ljubezni.

Ker pa za veliko noč radi okrasimo mizo in dom z doma izdelanimi aranžmaji in pirhi so tudi letos na gradu Grad na Goričkem pripravili zdaj že tradicionalne velikonočne delavnice.

Zanimanje za velikonočne delavnice je bilo resda kar se da veliko, saj so prišli tako od blizu kot tudi od daleč. Izdelovanja velikonočnih izdelkov so se namreč v okviru delavnic, katere je organiziral Krajinski park Goričko, udeležili tudi gostje iz Maribora.


Na Krajinskem parku Goričko pa so v teh predprazničnih dneh skušali prebuditi tudi ustvarjalno žilico in skozi natečaj Vüzenski dar pozvali k aplikaciji idej skozi različne izdelke, za katere je bilo potrebnega veliko časa, dobre volje in vztrajnosti.

Ker pa je velika noč tudi ljudski praznik veselja nad tem, da se narava po zimskem spanju ponovno prebudi in naznanja začetek novega letnega življenjskega kroga, so za pomladno prebujenje poskrbeli tudi na Krajinskem parku Goričko in v tem oziru organizirali pohod Trideželnega parka Goričko-Raab-Őrség. Nas pa je zanimalo, kje je pot vodila pohodnike in kako dolga je bila.

Res smo dolgo pričakovali pomlad, vendarle pa je sedaj vendarle prišla z velikimi koraki in z obilo sonca, katerega je za pohod in prijetno druženje v naravi izkoristili tudi pohodniki.


Tako kot je pomlad prebudila številne udeležence raznovrstnih predvelikonočnih aktivnosti, katere so ogranizirali na Krajinskem parku Goričko, tako naj tudi vas, spoštovani gledalci, prebudijo priprave na veliko noč, ki pa naj ne bo samo čas nakupovanja in obilice hrane, ampak tudi čas, ko se obrnemo k sebi. Tako naj bodo letošnje priprave na velikonočne praznike priložnost za ravnanje se po ljudskem izročilu, ki pravi, da je pred največjim krščanskim praznikom potrebno očistiti svoje domove in svojo notranjost. V pričakovanju veselja pripravimo pirhe in druge tradicionalne velikonočne jedi ter s svojo družino radostni sedimo za mizo.

po arhivu novic
po arhivu videa