marec / 2015
30. 03. 2015

Zaključna konferenca projekta FUTUR

Projekt Futur, katerega nosilec je na slovenski strani Regionalna razvojna agencija Mura, se je začel na pobudo partnerjev iz Szombathelya kot plod skupnega načrtovanja in izvajanja aktivnosti na slovenski in madžarski strani. Minuli teden pa je v Beltincih potekala zaključna konferenca, na kateri so predstavili rezultate projekta.

Projekt Prekomejna turistična platforma z akronimom Futur, katerega osrednja težnja je povečanje privlačnosti Pomurja, Županije Zala in Županije Vas ter tako prispevati k razvoju turizma, ki temelji na skupnih virih obmejnega območja, je nastal v okviru Programa čezmejnega sodelovanja Slovenija – Madžarska 2007 – 2013. Kot ključni projektni aktivnosti pa se označujeta izdelava skupne regionalne turistične strategije ter razvoj turističnih produktov, o čemer je več povedal Romeo Varga iz RRA Mura kot predstavnik projektnega partnerja v okviru projekta Futur.


Eden izmed glavnih projektih ciljev je bilo ustvarjanje raznolikih turističnih programskih paketov, dvajset na slovenski in dvajset na madžarski strani.

Drugi ključni cilj projekta pa je bila inventarizacija zgodovinskih gradov in dvorcev v vključenih občinah, in sicer na slovenski strni v občinah Apače, Beltinci, Grad, Križevci, Lendava, Ljutomer in Moravske Toplice. Med drugim je bila narejena tudi trojezična spletna stran projekta, podprta s podatkovno bazo turistične ponudbe regije in sistemom za virtualni ogled gradov.

Slovenski in madžarski partnerji pa so ob tem vzpostavili še virtualni sistem vodenja v gradu v Beltincih na slovenski strani in v dveh gradovih na madžarski strani.

Ker pa projektno partnerstvo v okviru projekta Futur povezuje deset partnerjev, ob osmih partnerjih iz Slovenije, še dva iz Madžarske, smo se o projektnem sodelovanju pogovarjali še z Dánielom Holdosijem iz Županije Vas, katera je vodilni partner projekta na madžarski strani.


Partnerstvo v okviru projekta Futur, katerega skupna vrednost znaša nekaj več kot 603.000 EUR, pa med drugim sestavlja tudi Občina Beltinci, katera se ponaša z grajskim muzejem lekarništva, v katerem so gostje zaključne konference že lahko preizkusili aplikacijo ter opravili prvi voden ogled. V Beltincih so tovrstne pridobitve zelo veseli, polni pričakovanj pa že stremijo v prihodnost po nadaljnjih tovrstnih aktivnostih v okviru čezmejnega sodelovanja.

Občina Beltinci se tako s pomočjo projekta Futur, pa tudi nasploh, zelo turistično razvija, kar posledično privablja številne domače, pa tudi tuje turiste.


Projekt Futur ima torej pozitivne učinke tako na Železno županijo kot tudi na Pomurje, kjer so se osredotočili na razvoj turizma in v tem oziru že dosegli prve rezultate skupnega dela, saj se na trgu že tržijo nekateri, v okviru projekta zasnovani turistični produkti. Domači in tuji turisti se tako lahko odločajo med paketi Vikend na podeželju, Pomurski Rdeči baron, Od kmetije do kmetije, Pomurske zvezde in Dve republiki v dveh dneh. S tem pa so tudi zastavljeni novi cilji na področju razvoja turistične ponudbe in skupnega sodelovanja, tako na slovenski kot na madžarski strani.

po arhivu novic
po arhivu videa